Karakter boyutu :
Sahte güneş gözlüğü, güneşten daha zararlı

Sahte güneş gözlüğü, güneşten daha zararlı

Tarih 03 Mayıs 2015, 18:07 Editör altan köse

Güneşli havaların yüzünü göstermesiyle, güneş gözlüğü kullanımı da yaygınlaşmaya başladı.


Ancak ucuz olduğu için yaygın şekilde kullanılan sahte güneş gözlükleri gözü tamamen korumasız bırakarak, körlüğe neden olabiliyor. Avrupagöz Merkezi Medikal Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “İyi bir Güneş gözlüğünün ultraviyole ışınları önlemesi gerekir. Oysa sahte güneş gözlüğü, aldatıcı bir karanlığa neden olur. Bu da gözbebeğinin büyümesine ve zararlı tüm ultraviyole ışınlarını daha çok içine çekmesine neden olur. Kısa süreli kullanımlarda göz kızarıklığına neden olan sahte güneş gözlükleri, uzun süreli kullanımda katarakt, sarı nokta, alerjik göz hastalıklarında artış ve retinada yanıklara neden olabilir. Bu nedenle gözleri korumak için sertifikalı güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Sahte güneş gözlüğü kullanmaktansa hiç kullanmamak göz sağlığı için daha yararlıdır.” diyor. Prof. Doğan, güneş gözlüğünde şunlara dikkat etmeyi öneriyor: “İyi bir güneş gözlüğü zararlı ultraviyole ışınları süzebilmeli. Güneş gözlüklerinin kalite belgesi ve ultraviyole ya da mor ötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası mutlaka olmalı. Gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme derecesiyle herhangi bir ilişkisi yoktur. Güneş gözlüğü seçimi, yüz şekline göre yapılmalı. Yüzü saran, yanlardan ışık almayı engelleyen türdeki gözlükler tercih edilmeli. Numaralı gözlük ya da lens takan kişiler, güneş gözlüklerini de numaralı kullanmayı tercih etmeli.”

Sağlık

Karalahananın faydaları

Karalahananın faydaları Karalahana, sinir sisteminin düzgün işleyişini düzenleyerek alzheimer hastalığının ve diğer dejeneratif sinir siste...

Kahve ile sigara birlikte daha çok zarar veriyor

Kahve ile sigara birlikte daha çok zarar veriyor Nikotin ile kafein bir arada alındığında, beyinde birbirini tetikleyen bir bağımlılık zinciri meydana gelir.