Karakter boyutu :
OSMANLIYI DOĞRU ANLAMAK

OSMANLIYI DOĞRU ANLAMAK

Tarih 16 Mayıs 2015, 10:39 Editör reşat tula

Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil tarafından verilen “Osmanlıyı Doğru Anlamak” konulu konferans, Rize’de büyük ilgi gördü.

Rize Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in konuk olduğu "Osmanlıyı Doğru Anlamak" konulu konferans, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Rize İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Erkan, Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İdris Altuntaş, akademisyenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile çok sayıda davetli de katıldı. “Osmanlıyı Doğru Anlamak” konulu konferansını vermek üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tarihte Osmanlı Devleti kadar yanlış bilinen başka bir devlet olmadığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Bir insanı tanımak için onun fiziki özelliklerinin yanı sıra edebi, terbiyesi gibi manevi özelliklerine de bakmak gerekir. İşte devletler de böyledir. Bir devleti sadece toprağı, hazinesi ile anlayamazsınız. Devletin de manevi yönleri vardır. Devleti devlet yapan özellikleri iyi bilmek lazım. Bu yönden baktığımızda bizim devletimiz nasıl bir devlet? Yakın tarihimiz açısından söylüyorum, Dünyada, Osmanlı tarihi kadar yanlış anlaşılan, Osmanlı tarihi kadar iftiraya ve hakarete uğramış başka bir devlet yoktur. Selçuklular, Gazneliler de bizim tarihimiz, bunlar için böyle bir şey söylemek mümkün değil, ama iş Osmanlıya gelince onun kadar yanlış bilinen bir devlet yoktur. Lütfen tarihe ideolojik bakmayalım. Tarihi bir ilmi disiplin içerisinde değerlendirelim.” şeklinde konuştu. Tarih şuurunun milleti millet yapan bir unsur olduğunu ve tarihi çok iyi öğrenmek gerektiğini vurgulayan Şimşirgil, “Gücün yanında adalet yoksa hiçbir mana ifade etmez. Osmanlı gücün yanında adaleti de sağlıyordu. İşte bizim ceddimiz böyle bir devletti. Osmanlı ile ilgili bir şey duyduğunuzda önüne kocaman bir soru işareti getirin. Romanlarda, dizilerde, filmlerde şöyle anlatılıyor ama gerçek nedir şeklinde sorgulayın, araştırın. Reddetmeyin ama araştırın. Çünkü artık çok fazla kitap yazılıyor. Bir doğruya ulaşmak için bin eğri var, dikkat edin sonrasında iyi ki araştırmışım diyeceksiniz. Müessir eseriyle tanınır. Yeryüzünde Osmanlı kadar haksız yere iftiraya uğramış bir millet daha yoktur. Tarihimizi iyi öğrenmek zorundayız. Bunu yaparken de doğru kaynakları bulmalıyız. Tarih ne filmlerden ve ne de romanlardan öğrenilmez.” dedi. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e Talip Kahraman El Sanatları Merkezinde hazırlanan üzerinde Şimşirgil’in adının yazılı olduğu fular ve üzeri işlemeli yöresel çay bardağı takımı hediye eden Vali Ersin Yazıcı, konferansın ardından birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 20

   
  24.09.2020
 

24.09.2020..

İzlenme: 22

   
  23.09.2020
 

23.09.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar