Karakter boyutu :
KALIN BAĞIRSAK KANSER TARAMASI

KALIN BAĞIRSAK KANSER TARAMASI

Tarih 18 Mayıs 2015, 15:04 Editör reşat tula

İlimiz genelinde kalın bağırsak kanserinin erken teşhisine yönelik Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce geniş bir tarama çalışması başlatılmıştır.

Kalın bağırsak kanseri istatistiklere göre en sık görülen beş kanserden biridir ve en sık görülme yaşı da 50 yaşından sonradır. Kadın ve erkeklerde genellikle aynı oranda görülür. Ne yazık ki bu kanser iyice ilerleyene kadar genellikle belirti vermez. Bu sebeple en büyük amaç daha belirti yokken hastalığı ortaya koymak olmalıdır. Çünkü kalın bağırsak kanseri erken teşhis ve tedaviyle tamamen düzelebilen bir kanser türüdür. Erken teşhis için en kolay yöntem gaitada ( dışkıda) kan olup olunmadığına bakılmalıdır. Çünkü bu kanser türünde bağırsaktan azar azar kanama olacağı için genelde dışkıda kan varlığı gözle görülmez. Bu test dışkıda gözle görülmeyen kanı tespit edebilmektedir.

Son derece basit olan ve evimizde kendimizce yapabileceğimiz bu testi yaptırabilmek için;

1. Aile hekiminize başvurup size ücretsiz verilecek olan poşet içeriğini evinizde basitçe uygulayıp sonucu aile hekiminize götürebilir aynı zamanda size verilecek olan telefona bildirebilirsiniz.

2. Mahalle veya köy muhtarlarınıza başvurup aynı tarama poşetlerini onlardan talep edebilirsiniz. ( Birçok mahalle muhtarına bilgilendirme yapılmıştır.) Muhtar eğitimleri ve poşetlerin muhtarlara dağıtımı devam etmektedir.

Kanserde özellikle kalın bağırsak kanserinde erken teşhis kişiyi birçok uzun ve yorucu tedavilerden, sıkıntılardan kurtarır. En önemlisi de kişinin hayatını kurtarır. Bilinmelidir ki sonucun pozitif gelmesi yani dışkı da gizli kan bulunması her zaman kanserin varlığı anlamına gelmez. Basur, mide, bağırsak ülseri gibi daha birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu durumda üzerine gidilip sebebin ortaya konması şarttır.

Sonucu pozitif çıkan vatandaşlarımızın ileri tetkik ve tedavilerine yardımcı olunacaktır.

Sonuç olarak sağlığımız için son derece önemli olan aynı zamanda da tamamen ücretsiz sunulacak bu hizmetten yararlanmak üzere 50-70 yaş arası kadın-erkek tüm vatandaşlarımızı tarama yaptırmaları içim davet ediyorum.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 20

   
  24.09.2020
 

24.09.2020..

İzlenme: 22

   
  23.09.2020
 

23.09.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar