Karakter boyutu :
Uluslararası Pastacılar Festivali Başladı

Uluslararası Pastacılar Festivali Başladı

Tarih 22 Mayıs 2015, 13:07 Editör reşat tula

Rize'nin en mühim turizm merkezlerinden Çamlıhemşin ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Pastacılar Festivali" başladı.

İlçe girişinde kortej yürüyüşüyle başlayan festivale,  Vali Ersin Yazıcı, Rize Milletvekilleri Hayati Yazıcı, Nusret Bayraktar ve Hasan Karal, İl Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. İsmet Cansaran,Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Çamlıhemşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Engin Albardak, Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Metin Gültan, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Okumuşoğlu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tulum eşliğinde ilçe çıkışına kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşü sonunda pastacılar kütüğünün açılışı yapıldı.

Daha sonra Çamlıhemşinli pasta ustaları tarafından 80 kilogram malzeme kullanılarak 2 günde tamamlanan "Fırtına Deresi üzerinde kemer köprü" figürlü pasta kesildi.

Festival kapsamında ayrıca pasta yapımı, pastacılık tarihiyle ilgili belgesel gösterimleri ve söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Festivalin açılış programında açıklamalarda bulunan Vali Ersin Yazıcı, Çamlıhemşin bölgesinde bir kültür turizmi yapılmakta olduğunu ve yörenin pastacılık kültürünün de bunun bir parçası olduğunu söyledi. İlleri ayakta tutan dinamiklerinin birçok farklı yönlerinin bulunduğunu ifade eden Vali Yazıcı, festivalin bir turizm etkinliği kapsamında ele alındığını ve bölgenin pastacılık kültürünü tanıttığını söyledi. Bölgenin kültürel geçmişinde vazgeçilmeyen bir öneme sahip pastacılığın, gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir şekilde aktarılması açısından bu festivali çok önemli bulduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, "festivalin düzenlemesinde emeği geçen herkesi kutluyor, çok teşekkür ediyorum." dedi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI