Karakter boyutu :
Uluslararası Pastacılar Festivali Başladı

Uluslararası Pastacılar Festivali Başladı

Tarih 22 Mayıs 2015, 13:07 Editör reşat tula

Rize'nin en mühim turizm merkezlerinden Çamlıhemşin ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Pastacılar Festivali" başladı.

İlçe girişinde kortej yürüyüşüyle başlayan festivale,  Vali Ersin Yazıcı, Rize Milletvekilleri Hayati Yazıcı, Nusret Bayraktar ve Hasan Karal, İl Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. İsmet Cansaran,Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Çamlıhemşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Engin Albardak, Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Metin Gültan, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Okumuşoğlu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tulum eşliğinde ilçe çıkışına kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşü sonunda pastacılar kütüğünün açılışı yapıldı.

Daha sonra Çamlıhemşinli pasta ustaları tarafından 80 kilogram malzeme kullanılarak 2 günde tamamlanan "Fırtına Deresi üzerinde kemer köprü" figürlü pasta kesildi.

Festival kapsamında ayrıca pasta yapımı, pastacılık tarihiyle ilgili belgesel gösterimleri ve söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Festivalin açılış programında açıklamalarda bulunan Vali Ersin Yazıcı, Çamlıhemşin bölgesinde bir kültür turizmi yapılmakta olduğunu ve yörenin pastacılık kültürünün de bunun bir parçası olduğunu söyledi. İlleri ayakta tutan dinamiklerinin birçok farklı yönlerinin bulunduğunu ifade eden Vali Yazıcı, festivalin bir turizm etkinliği kapsamında ele alındığını ve bölgenin pastacılık kültürünü tanıttığını söyledi. Bölgenin kültürel geçmişinde vazgeçilmeyen bir öneme sahip pastacılığın, gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir şekilde aktarılması açısından bu festivali çok önemli bulduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, "festivalin düzenlemesinde emeği geçen herkesi kutluyor, çok teşekkür ediyorum." dedi.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  20.10.2020
 

20.10.2020..

İzlenme: 5

   
  19.10.2020
 

19.10.2020..

İzlenme: 12

   
  17.10.2020
 

17.10.2020..

İzlenme: 20

   
  16.10.2020
 

16.10.2020..

İzlenme: 25

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar