Karakter boyutu :
Serdar Tuncer'le 'Çanakkale Bir Hilal Uğruna'ya Yoğun İlgi

Serdar Tuncer'le 'Çanakkale Bir Hilal Uğruna'ya Yoğun İlgi

Tarih 26 Mayıs 2015, 17:08 Editör reşat tula

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı nedeniyle Türkiye genelinde başlattığı "Çanakkale Bir Hilal Uğruna" programı Rize'de gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, gençlere Çanakkale ruhunu yaşatmayı ve ecdatla gençler arasında köprü kurmayı amaçlayan ve yıl sonuna kadar 81 ilde düzenlenmesi planlanan "Çanakkale Bir Hilal Uğruna" programı Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün katkılarıyla Rize'de gerçekleşti.

Türk televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer'in sunumuyla İsmail Kahraman Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, kurum amirleri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda şair Serdar Tuncer; şiir dinletileriyle, Cihan Yıldız; Çanakkale türküleriyle, gençlerde Çanakkale ruhunu tekrar canlandırdı. Serdar Tuncer, bol bol Çanakkale destanının yaşanmış hikâyelerini anlatarak vatandaşları o günlere götürürken, program katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Türk televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer, açılış konuşmasında "Tam 100 yıl sonra Çanakkale'yi, Çanakkale ruhunu bir kez daha yüreklerimize süzelim diye 81 ilde şiiri, türküyü vesile edip Çanakkale'yi konuşuyoruz" diye konuştu.

Çanakkale'de şehit olan dedelerimizin mezar taşlarındaki bir ayrıntıyı dile getiren Tuncer konuşmasına şu şekilde devam etti: "Söz konusu Çanakkale ise aziz dostlar, bu sadece Çanakkale destanının son mızrağı değil Çanakkale ruhunun billurlaştığı bir tabloyu anlatır. Çanakkale metrekaresinde 5 bin mermi,5 litre kan, bir kabirde onlarca gencecik can, yokluğun tevekkülün ve duanın, kahramanlığın meydanı. Kürdün, Türkün, Laz'ın Çerkez'in, Gürcü'nün Arap'ın hepsinin bir millet olup sarsılmaz bir umudu, bir yudum suyu bir kuru ekmeği ve nihayet birkaç karış toprağı paylaşarak yazdığı muhteşem bir destan. Mezar taşındaki yazı bize o nedenle bir şeyler anlatmaktadır. En çok şehit veren ilimiz Tokat'tan tutun da onun iki katı kadar şehit veren şu an sınırlarımızda olmayan Halep'e kadar var olan şehitlerimizin derler ki 'Biz ekmeğimizi paylaştık. Bir yudum suyumuzu paylaştık. Bu vatan için birbirimize siper olduk. Siz de paylaşın.' Yemenlisi, Bosnalısı, Arnavut'u şehit olmuşlar Çanakkale'de. Şuursa bugün bize şuur anlatır Çanakkale. O yüzden bugün Doğu Türkistan'da bir Türk zulme uğrasa, Filistin'de bir Müslüman zulme uğrasa, Mısır’da bir adam idam edilse, Nepal'de deprem olsa bunların acısı bizim bağrımızdadır. Bizim içimiz yanmaktadır. Çünkü bize kardeş olmayı öğretmiş Çanakkale'deki şehit dedelerimiz."

Şair Serdar Tuncer'in şiir dinletilerinin yanı sıra Cihan Yıldız'ın Çanakkale türküleri gençlerde Çanakkale ruhunu tekrar canlandırdığı program, Çanakkale destanının yaşanmış hikâyelerinin anlatılması ile salonda duygulu anlar yaşandı.

Programla ilgili duygu ve düşüncelerini açıklayan Vali Ersin Yazıcı ,"Çanakkale Zaferimizin yüzüncü yıl dönümü vesilesiyle Türkiye genelinde bu program düzenleniyor. Çok duygulu bir programdı. Gerçekten gerek sanatçılarımız gerekse program içeriği çok doluydu. İlgi ve alaka oldukça üst seviyelerde. Çanakkale savaşlarının 100. yıl münasebetiyle, bizde Rize olarak çeşitli programlar yapıyoruz. Bu ülkede yaşayan milyonlarca insana Çanakkale ruhunu bir şekilde kazandırmamız lazım! Çanakkale ruhunu unutmamalıyız ve unutturmamalıyız. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum." dedi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI