Karakter boyutu :
Rize OSB, Yatırımcılara Hazır Hale Getirildi

Rize OSB, Yatırımcılara Hazır Hale Getirildi

Tarih 03 Haziran 2015, 15:52 Editör reşat tula

Rize’nin Kalkandere ilçesinde yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 23 adet fabrika sahibine tapuları tahsis edildi. Yatırımcılar 2 senelik süre içerisinde işyerlerini kurup faaliyete başlayacak. OSB’de yan kuruluşlarla beraber yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edileceği öngörülüyor.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu Kalkandere’deki OSB bölgesinde süren çalışmaları yerinde inceledi. Heyet, çalışmaların son durumu hakkında bilgiler verdi.

KARAL, “SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRDİK”

Yatırımcılara tapularının tahsis edildiğini belirten Karal, “Daha önce vermiş olduğumuz söz gereği seçimlerden önce yani Mayıs ayı içerisinde, 23 adet fabrika sahibine tapu tahsis beldelerini takdim ettik. Sanayicilerin burada iş yerlerini kuracakları yerler bellidir. Sanayicilerin 2 sene içerisinde fabrikalarını bitirip hizmete açmaları beklenmektedir. Yaklaşık olarak bin 500, 2 bin civarında hemşerimizin yan kuruluşlarıyla beraber burada istihdam edileceğini varsayıyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN İŞLER GÜZERGÂHINDA YER ALACAK

Lojistik Merkez ve Ovit Tüneliyle birlikte OSB’nin cazibe kazanacağını belirten Karal, “Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en işlek güzergahlarından bir tanesi olacak karayolu ağı üzerinde yer alan Organize Sanayi Bölgemizin, doğu, güneydoğu, Kafkaslar ve Ortadoğu’ya açılan kapı olması hasebiyle de ayrıca bir önemi olacaktır. İlerleyen süreçlerde yeni organize sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulabilecektir. Ovit vadisinin sonunda denize bağlantılı olan kısmında Türkiye’nin en büyük Lojistik Merkezlerinden bir tanesini de şu anda planlamış olmamız, organize sanayi bölgemize çok daha ayrı bir cazibe katacaktır” diye konuştu.

239 FİRMA FAALİYET GÖSTERECEK

Kavranoğlu, “Burası artık sanayicilerin yatırımlarına başlamasına uygun hale gelmiştir. Yollar tamamlandı, arsaların tahsisi yapıldı. Sanayicilerimizin bir an önce organize sanayi yönetimine ruhsat başvurularını yapmalarını ve yatırımlarına başlamalarını, Rize’ye istihdam sağlamalarını bekliyoruz. 239 adet firma burada yatırım yapacaktır. Rize ekonomisine ilk defa organize sanayi bölgesi kazandırmış oluyoruz. Biz de bakanlık ve hükümet olarak bunun gururu içerisindeyiz” dedi.

İKİNCİ SAFHADA BİN DÖNÜMLÜK YENİ YATIRIM

Yatırımların devam edeceğini belirten Kavranoğlu, “239 sanayi tesisinin yatırımı başladıktan sonra, belli bir seviyede gerçekleşince kanun gereği 2. safhaya geçebiliyoruz. Devamında bin dönüm olan ikinci safhayı da gerçekleştirmek istiyoruz. Rize’nin sanayisiyle de gelişen kalkınan bir şehir olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kalkandere Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, “Şükürler olsun ki bu safhaya gelmiş durumdayız. Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi parça tahsisleri yapıldı. Girişimciler hızlı bir şekilde projelerini geliştiriyorlar. Müteşebbis heyet olarak hafriyatın saha dışına çıkarılması konusunda kararlarımızı da almış durumdayız” dedi.

Karal ve Kavranoğlu’na incelemelerinde Rize İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Erkan Kandemir ve AK Parti Rize İl Yönetim Kurulu Üyeleri eşlik etti.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  19.09.2020
 

19.09.2020..

İzlenme: 25

   
  18.09.2020
 

18.09.2020..

İzlenme: 28

   
  17.09.2020
 

17.09.2020..

İzlenme: 35

   
  16.09.2020
 

16.09.2020..

İzlenme: 30

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar