Karakter boyutu :
VATANDAŞIN TERCİHİ BÖYLE OLDU!..

VATANDAŞIN TERCİHİ BÖYLE OLDU!..

Tarih 09 Haziran 2015, 18:15 Editör reşat tula

Bilindiği gibi her dört senede bir vatandaşın tercihine başvurulur. İşte 7 Haziran’da yine başka bir deyimle milletin hakemliğine başvuruldu. Sonuçta bu millet kararını verdi ve ‘’Koalisyon’’ dedi..

Bilindiği gibi her dört senede bir vatandaşın tercihine başvurulur. İşte 7 Haziran’da yine başka bir deyimle milletin hakemliğine başvuruldu. Sonuçta bu millet kararını verdi ve ‘’Koalisyon’’ dedi..
AK Parti üst üste girdiği onuncu seçim ve dördüncü genel seçimden de birinci çıkmış olsa da, tam on üç yıldır sürdürdüğü tek başına iktidar imkanını şimdilik yitirmiş oldu.
MHP’nin 1,CHP’nin 10, HDP’nin 14 ilde birinci çıkmasına mukabil 56 ilde birinci çıkan Ak parti 276’yı yakalayamadı.
Bu seçimde görüldü ki en yüksek oranda sıçramayı; aldığı emanet oylarla 2 misli oya çıkaran HDP yaparken, 3 puanlık artış sağlayan MHP Kemikleşmiş oylara sahip köklü bir parti olmasına rağmen, ancak HDP kadar milletvekili çıkarabildi.
Bura da seçim vaadleri yapıp; şimdilerde başarı çığlıkları atanlara şaşırıyorum. Çünkü Ak partinin oy kaybetmesini kendi başarı hanesine yazarak bu çığlıkları acaba neden atarlar?..
GS’da olduğu gibi AK Parti’de dördüncü yıldızı takmaya hazırlanırken; 56 il ve Türkiye genelinde % 40.80 ilde birinci olmasına rağmen tek başına iktidar olmaya odaklandığı şartlandığı ve alıştığı için, hüzünlendi.
Şimdi bakınız: Seçim sonuçları tahlil edilirken partilerin hangi hareketlerinin sonuçlar üzerinde etkili olduğu şeklinde düşünülebilir ya da kullanılabilir. Aynı argüman seçim kazanıldığında lehte; kaybedildiğinde ise aleyhte bir değerlendirmeye tabi tutulabilir.
Gerek genel, gerekse yerel bazda hangi partinin başarılı olduğunun analizleri, mutlaka, uzun uzadıya yapılacak ve bundan sonraki muhtemel seçimlere ışık tutacaktır.
Geçen yıl halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanının ardından bir anlamda HDP’nin de önünü açmıştır. Demirtaş’ın aldığı oy oranı, barajı açma ihtimalini yükseltince, ‘’AK Parti tek başına iktidardan uzaklaşsın da, ne olursa olsun diyen’’ tüm muhalifler birleşip HDP’ye omuz vermişler ve barajın da ötesine taşıyarak gayelerine ulaşmışlardır.
Hatırlayınız; bundan 13 yıl önceki koalisyon dönemlerinde ülkemizin yaşadığı sorunları bilmeyen veya unutanlar, ya da umursamayanlar; şimdi bu süreci yaşayarak göreceklerdir.
Şimdilerde duyuyoruz koalisyona kapıları kapayanlar vardır. Bunun yanında müzakerelere de yanaşmayanlar ve aldıkları oyların hakkını vermeyenler vardır. Ancak şu gerçek unutulmamalıdır. Ülke gemisini, fırtınaya rağmen, güvenli limanlara sürmek için çırpınanlar millet tarafından dikkatli bir şekilde gözlemlenecek ve ülke menfaatleri doğrultusunda birleşemeyen, inatlarını sürdürmeye devam edenler, olası bir erken seçimde bu millet tarafından cezalandırılmayı bir şekilde göz önüne alacaklardır. Bu her kim olursa olsun!..
Sonuç olarak: Tüm vesayetleri ayağının altına alan ve ‘’Milli İrade’’ den başka güç tanımayanlara seçim sonuçları hayırlı uğurlu olsun…

Siyaset

Cuma namazı için genelge hazır

Cuma namazı için genelge hazır Başbakan Davutoğlu'nun grup toplantısında açıkladığı Cuma namazına ilişkin genelge Başbakanlık tarafından yayın...

Oy Kullanma Saatleri Açıklandı

Oy Kullanma Saatleri Açıklandı YSK oy kullanma saatlerini açıkladı. 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde Rize'de seçmenler...