Karakter boyutu :

İpsiz Recep Rize’de Anıldı

Tarih 11 Haziran 2015, 15:02 Editör reşat tula

Rizeli Kuva-yı Milliye kahramanı İpsiz Recep ölümünün 87. yıl dönümünde Rize Sahil Parkı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Kurtuluş savaşı döneminde balıkçı tekneleriyle Kuva-yı Milliye’ye asker ve silah taşımış olan halk kahramanı Milis Yüzbaşı İpsiz Recep ölümünün 87. yıl dönümünde Rize’de anıldı.

Anma programına Rize Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Rize Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay, Rize İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Daire Müdürleri, Eğitimci Tarihçi Yazar Ali Taşpınar ve vatandaşlar katıldı.

KAHRAMANLAR GELECEK KUŞAKLARA TAŞINIYOR

Rize Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay yaptığı konuşmada, “İpsiz Recep, ona layık görülen İstiklal Madalyası’nı geri çevirerek "Ben madalya için değil milletim içim savaştım" demiştir. İpsiz Recep gibi geçmişte mücadele eden isimsiz kahramanların bilgi ve belgelerini derleyip toparlayıp gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Onların torunları olmaktan gurur ve onur duymaktayız. Ölümünün 87. yıldönümünde İpsiz Recep’i ve tüm varlıklarını ortaya koyarak mücadele etmiş ecdadımızı buradan bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

TAŞPINAR, “İPSİZ RECEP, KENDİSİNE VERİLEN ARAZİNİN BİR KISMINI TOPRAKSIZ HALKA DAĞITTI”

Anma Programında günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapan Eğitimci Tarihçi Yazar Ali Taşpınar, “Milis Yüzbaşı İpsiz Recep babasıyla birlikte Batum Türkiye arasında deniz ticareti yapan bir insandı. Çevresinde sevilen ve güvenilen bir insan olması dolayısıyla yanında topladığı belirli kişilerle ilk Kuva-yı Milliye hareketini yani birlik kuvvetlerini oluşturmuş ve bölgemiz insanını kendi gücü çerçevesinde savunmak için harekete geçmiştir. 1914 yılında mütarekenin imzalanmasının ardından İstanbul'a gitmiş Beykoz Çavuşbaşı’ndaki çiftliğe yerleşmiş ve burada faaliyetlerini sürdürmüştür. İpsiz Recep'in çetesinde, Sakarya’da gerçekleşen Büyük Taarruz’a katılan pek çok insanımız vardır. Burada elde edilen zafer sonrası Kandıra'da İpsiz Recep'e devlet arazi verir. Arazinin bir kısmını topraksız halka dağıtır 6 dönümünü kendisi alır. Bugünkü bağımsızlığımızı, İpsiz Recep gibi bu toprakların bağımsızlığı için yola düşmüş insanlara borçluyuz” diye konuştu.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 8

   
  24.09.2020
 

24.09.2020..

İzlenme: 13

   
  23.09.2020
 

23.09.2020..

İzlenme: 8

   
  22.09.2020
 

22.09.2020..

İzlenme: 18

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar