Karakter boyutu :
Ali Bebek Kurtarıldı

Ali Bebek Kurtarıldı

Tarih 13 Haziran 2015, 11:16 Editör reşat tula

Giresun'da oyun oynarken ana hava yoluna çekirdek kabuğu kaçan 11 aylık bebek, hava ambulansı ile Rize'ye getirilmişti. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bronkoskopi yöntemiyle ameliyat edilen 11 aylık Ali Ayar'ın sağlık durumu gayet iyi olduğu ve hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün akşam saatlerinde çocuk cerrahisi doktoru Yrd.Doç. Ahmet Salih Calapoğlu ve ekibi tarafından ameliyata alınan 11 aylık bebek, kapalı yöntem denilen bronkoskopi ile akciğerine kadar ulaşan çekirdek kabukları temizlendi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başkemi Doç.Dr. Hasan Türüt, yaptığı açıklamada, "Hastamızı acil şartlar altında hastanemize ulaşır ulaşmaz operasyona aldık ve kapalı yöntemle yani bronkoskopi ile ana hava yolundaki yabancı cismi başarılı bir şekilde çıkardık" dedi.

Hasta'nın hastanemizde geldiğinde durumunun oldukça ciddi olduğunu söyleyen Türüt, "Ana hava yolundan akciğerine kadar ulaşan kabuklu yabancı cismi başarılı bir operasyonu ile aldık. Kabuklu cismin akciğerin derinlerine kadar gitmemesi de bizim için büyük bir şans. Bu söz konusu olmasaydı operasyonu açık ameliyatla yapmak zorunda kalacaktık. Kapalı yöntem dediğimiz bronkoskopi ile ameliyatımızı gerçekleştirdik" dedi.

Türüt, bu işlem biran önce yapılmasaydı çocuğun hava yolu kapalı kalabileceğini belirterek, yapılan başarılı operasyonla hastamız oldukça sağlıklı ve az önce de minik Ali Ayar'ı ziyaret etme imkânı dahi bulduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kazanımlarıyla bölge hastanesi konumuna geldiğini belirten Türüt, "Şuan da 520 yataklı bir hastane konumuna geldik. Fakat sadece yatak hizmeti değil, ayaktan da verdiğimiz sağlık hizmetleriyle 3. basamak bölge hastanesi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Bu konu da da bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Türüt, "Dün akşam saatlerinde Giresun ilinden hava ambulans ile ilimize sevk edilen zor durumdaki 11 aylık Bebek'in sevkini sağlayan hava ambulansı ekine ve bu operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştiren çocuk cerrahisi doktorumuz Yrd.Doç. Ahmet Salih Calapoğlu ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başkemi Doç.Dr. Hasan Türüt, çocuk servisinde gözlem alınan tutulan minik Ali Ayar'ı ve ailesini ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini sundu.

Giresun'da, oyun oynadığı sırada ağzına yabancı cisim kaçan bebek hava ambulansı ile Rize'ye sevk edilmişti. Sağlık ekibi tarafından ambulansla kent merkezindeki bir özel hastaneye kaldırılan bebeğin yapılan muayenesinde yabancı cismin akciğerine ulaştığı belirlenmiş ve Ali Ayar'ın tedavisi için Giresun'da ve çevre illerde uygun hastane bulunamaması sonucu Rize'de bu yönde bir hastanenin bulunması üzerine bebek, hava ambulansı ile Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmişti.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI