Karakter boyutu :
GELDİ  ÇATTI  RAMAZAN!..

GELDİ ÇATTI RAMAZAN!..

Tarih 17 Haziran 2015, 09:42 Editör reşat tula

Günlerin, ayların hatta senelerin hızla akıp gittiği zamanımızda Recep, Şaban derken işte ‘’Geldi çattı Ramazan’’!...

Günlerin, ayların hatta senelerin hızla akıp gittiği zamanımızda Recep, Şaban derken işte ‘’Geldi çattı Ramazan’’!...
Ramazan:  Müminlerin en uzun bayramı sayılır. Çünkü insanoğlunun düşmüş olduğu dalalet çukurundan ve girmiş olduğu çıkmaz sokaklardan çıkaran, karanlık dünyasını aydınlatan Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur.
 Kur’an-ı Kerim de: ‘’O, Ramazan ayıdır ki, Kur’an onda indirilmiştir. O Kur’an ki insanlara hidayettir. Doğru yolun ve hak ile batılı ayırt eden hükümlerin nice açık delilleridir.
İşte bunun içindir ki; Ramazan ayına en uzun bayram adını veriyoruz. 24 saatlik bir zaman içerisinde dört defa bayram havasına bürünüyoruz. Otuz gün sahura kalkıyor, (Bu yıl 29 gün) otuz gün oruç tutuyoruz, otuz gün iftar yapıyoruz ve otuz gün de cemaatle teravih namazı kılıyoruz. Bütün bunları bir bayram heyecanı ve sevinci içinde yapıyoruz.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Ramazanla ilgili bizlere şu müjdeyi veriyor.
‘’Ramazan’ın ilk on günü; RAHMET günleri, İkinci on günü MAĞFİRET günleri, Son on günü ise; CEHENNEMDEN AZAD günleridir’’..
Ayrıca bu ayın içerisinde bir de: ‘’ Bin aydan hayırlı KADİR gecesi bulunmaktadır. Bu da tamamen apayrı bir özelliktir. Hele; yapılan her iyi hareketimizin mükafatının Rabbimiz tarafından  on misli ile verileceği müjdesi, bizler için bulunmaz bir nimettir.
O halde Ramazan orucumuzu en iyi şekilde tutmaya çalışalım. Şeytanın ve nefsin bize vereceği günler oldukça uzun. Havalarda sıcak ve nemli bu ve benzeri vesveselerden ciddi anlamda kaçınalım. Şunu çok iyi bilelim ki; ‘’Allah nefsimizin gücü yetmediği yükü bize yüklemez.’’ Tabii ki zorluklar olacak ama sevabı da o derece çok olacaktır. Zaten gücü yetmeyenler, doktor tavsiyesi olanlar tutamayacaktır. Onun dışındakiler için biraz sabır, biraz da dikkat ederlerse oruçlarını çok rahat tutabileceklerdir.
Oruç tutup açlıktan öleni ben bu yaşıma kadar hiç duymadım. İnsanlar açlığa 3-4 gün bile dayanabilirler.
Bu ay geçmiş günahlarımızın affı için büyük bir fırsattır. Seneye bu fırsatı bir daha yakalayabilir miyiz?  11 ay yüce Mevlam yememize içmemize izin vermiş, bu ayda sahurla iftar arasında yine izin var. Eeeh gündüz de biz sabredelim. Bayrama daha mutlu gireriz. Geriye dönüp baktığımızda pişmanlık duymayız. Hatta kendimizle gurur duyarız. 11 ay boyunca sürekli meşgul olan midemiz dinlenir.
Tüm Müslüman kardeşlerimin şimdiden tutacağı oruçların, yapacağı ibadetlerin kabulünü Cenab’ı Allah’tan niyaz ederim.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI