Karakter boyutu :
Ekmek Zammının Nedeni Açıklandı

Ekmek Zammının Nedeni Açıklandı

Tarih 20 Haziran 2015, 16:14 Editör reşat tula

Rize’de ekmeğe yapılan zam sonrası eleştirilerin hedefinde olan Rize Fırıncılar Odası Başkanı Refik Kumbasar ekmek zammının gerekçelerini açıkladı.

Türkiye genelinde iki yıldan bu yana ekmek fiyatının kilogram başına ortalama 4 TL olduğunu ifade eden Rize Fırıncılar Odası Başkanı Refik Kumbasar,”Uzun süredir fırıncı esnafımızın ilimize özel maliyetler de ki artış sonrası fiyat artışı talepleri vardı. Komşumuz Trabzon’da bir buçuk yıldır 400 gram ekmek 1.5 TL’den satılıyor. Fırıncı esnafımız maliyet konusunda hakikaten zor durumda kalıyordu. Bir çok seçeneği değerlendirdik ve bizde maliyetleri çıkarttık. O doğrultuda uzun süredir 1 TL olan fiyatı, gramajı artırarak 1.5 TL olmasını uygun gördük. Bu şekilde yüzde 13,6 gibi bir artış olmuş oldu. İlk bakışta ekmeğin 1.5 TL olması ilimizde yaşayanlar tarafından yüzde 50 zam gibi algılandı. Ama ekmek gramajı da artırılarak 250 gramdan 330 grama yükseldi” diye konuştu. 
FİYAT ARTIŞI ESNAF ODALAR BİRLİĞİNİN KARARIDIR
Bu fiyat artışı için Rize Fırıncılar Odası’nın tam yetkili olmadığını söyleyen Kumbasar, “Kanunun 62. Maddesine göre Esnaf Odalar Birliği bu kararı onayladıktan sonra fiyat yürürlüğe girmiştir. Biz oda olarak böyle bir yaptırım gücümüz yoktur. Bize verilen resmi tarifeyi fırıncılara bildiririz. Bir buçuk yılın ardından verilen 13,6 artışın çok olmadığını düşünüyoruz. İlimizde ki nakliye işçilik kira ücretleri ortadadır. Fırıncı esnafımızın daha temiz daha kaliteli hizmet yapmaları için emeklerinin karşılığını almak zorundalardı. Bizde bunun için girişimlerde bulunduk” şeklinde konuştu. 
BELEDİYENİN İTİRAZ HAKKI VAR
Rize Belediyesi’nin zam konusunda itirazları olduğu haberleri üzerine Kumbasar; “Belediyelerin itiraz hakkı var. Ama burada haksız bir zam yok. Bu itirazdan her hangi bir şey çıkacağını düşünmüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.   

Rize Haberleri

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı Rize'nin Ardeşen ilçesinde kaya düşmesi riski nedeniyle bir okul binası boşaltıldı.

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor Rize’de koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların temaslı olduğu kişiler hakkında yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe ...

Tüm Fotoğraflar    

  30.10.2020
 

30.10.2020..

İzlenme: 4

   
  29.10.2020
 

29.10.2020..

İzlenme: 12

   
  28.10.2020
 

28.10.2020..

İzlenme: 17

   
  27.10.2020
 

27.10.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar