Karakter boyutu :
Ekmek Zammının Nedeni Açıklandı

Ekmek Zammının Nedeni Açıklandı

Tarih 20 Haziran 2015, 16:14 Editör reşat tula

Rize’de ekmeğe yapılan zam sonrası eleştirilerin hedefinde olan Rize Fırıncılar Odası Başkanı Refik Kumbasar ekmek zammının gerekçelerini açıkladı.

Türkiye genelinde iki yıldan bu yana ekmek fiyatının kilogram başına ortalama 4 TL olduğunu ifade eden Rize Fırıncılar Odası Başkanı Refik Kumbasar,”Uzun süredir fırıncı esnafımızın ilimize özel maliyetler de ki artış sonrası fiyat artışı talepleri vardı. Komşumuz Trabzon’da bir buçuk yıldır 400 gram ekmek 1.5 TL’den satılıyor. Fırıncı esnafımız maliyet konusunda hakikaten zor durumda kalıyordu. Bir çok seçeneği değerlendirdik ve bizde maliyetleri çıkarttık. O doğrultuda uzun süredir 1 TL olan fiyatı, gramajı artırarak 1.5 TL olmasını uygun gördük. Bu şekilde yüzde 13,6 gibi bir artış olmuş oldu. İlk bakışta ekmeğin 1.5 TL olması ilimizde yaşayanlar tarafından yüzde 50 zam gibi algılandı. Ama ekmek gramajı da artırılarak 250 gramdan 330 grama yükseldi” diye konuştu. 
FİYAT ARTIŞI ESNAF ODALAR BİRLİĞİNİN KARARIDIR
Bu fiyat artışı için Rize Fırıncılar Odası’nın tam yetkili olmadığını söyleyen Kumbasar, “Kanunun 62. Maddesine göre Esnaf Odalar Birliği bu kararı onayladıktan sonra fiyat yürürlüğe girmiştir. Biz oda olarak böyle bir yaptırım gücümüz yoktur. Bize verilen resmi tarifeyi fırıncılara bildiririz. Bir buçuk yılın ardından verilen 13,6 artışın çok olmadığını düşünüyoruz. İlimizde ki nakliye işçilik kira ücretleri ortadadır. Fırıncı esnafımızın daha temiz daha kaliteli hizmet yapmaları için emeklerinin karşılığını almak zorundalardı. Bizde bunun için girişimlerde bulunduk” şeklinde konuştu. 
BELEDİYENİN İTİRAZ HAKKI VAR
Rize Belediyesi’nin zam konusunda itirazları olduğu haberleri üzerine Kumbasar; “Belediyelerin itiraz hakkı var. Ama burada haksız bir zam yok. Bu itirazdan her hangi bir şey çıkacağını düşünmüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.   

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI