Karakter boyutu :
Çaykur'un Yeni Gözdesi

Çaykur'un Yeni Gözdesi "Stevya"

Tarih 15 Temmuz 2015, 14:23 Editör reşat tula

Sütlüoğlu, Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bahçesinde deneme amacıyla yetiştirilen stevyanın ürünlerinin üçüncü hasadını yaptı.

Hasat sonrası değerlendirmelerde bulunan Sütlüoğlu, stevya bitkisinden oldukça verimli ürünler elde ettiklerini belirterek, "'Denemelerimiz devam edecek. Ekstrat ünitemizle incelemeleri yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalara göre stevya, normal şekere göre 10-15 kat daha tatlandırıcı özelliğe sahip. Bazı işlemlerden geçirilip sıvı hale getirildiğinde ise 300-350 kat daha fazla tatlandırıcı özelliği olan bir bitki. Şeker olmayan, şekerin olumsuz özelliklerini taşımayan, kalorisi, protein değerleri sıfır çıkan çok sağlıklı bir tatlandırıcı. Denemeler sonucunda elde edeceğimiz ürünlerle resmi çok daha net göreceğiz. İlk bilgiler, bu ürünün bölgemiz için yeni bir geçim kaynağı olacağını gösteriyor" diye konuştu.

-"Çay'a kardeş bir bitki geliyor

Bölge üreticileri için yeni bir ek gelir kaynağı olabileceğini ifade eden Sütlüoğlu, "Steyva topraklarımıza gayet iyi sonuçlar verdi. Bu yıl üçüncü sürgün toplayacağız. Son derece verimli, yaprak değerlerini de inceliyoruz. Stevya, bölge üreticileri için yeni bir ek gelir kaynağı olabilecek.  Bu anlamda çaya kardeş bir bitki geliyor. Stevya bu topraklı çok sevdi. Önümüzdeki 4-5 yılda pazarı büyüyecek. Biz de bu pazarda yer alıp güzel sonuçlar elde etmek istiyoruz" dedi.

Sütoğlu, stevya'da bundan sonraki aşamanın fabrikalaşma aşaması olduğunu belirterek, "Bütün bu araştırmalar ve denemeler bittikten sonra adımlarımızı daha sağlıklı atacağız. Stevya, çaya göre verimi daha yüksek bir ürün. Bir dönümde asgari 4 ton ürün elde edilebiliyor. Ancak çaya göre biraz daha fazla emek isteyen bir bitki. Stevya'ya emek verebilecek, toprakla uğraşabilecek, toprağa sevebilecek insanlar ancak bu üründen verim alabilirler" diye belirtti.

Dünya'da bu ürüne henüz yabancı olduğunu ifade eden Sütlüoğlu, "Dünya'da bu ürüne henüz yabancı. Ama asrın bitkisi olarak adlandırılan stevya çok mucize bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen yıl dünya pazarında stevya'nın talebi artıyor. Adımlarımızı bu bilinçle araştırmalarımız ölçüsünde hızla atmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI