Karakter boyutu :
Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali buruk başladı

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali buruk başladı

Tarih 05 Ağustos 2015, 15:13 Editör reşat tula

Bu yıl altıncısı düzenlenen ve Türkiye'nin çeşitli illerinde meydana gelen terör saldırıları nedeniyle eğlence ve konser bölümleri iptal edilen Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali buruk başladı.

Karadeniz yöresine ait tulum enstrümanlarının Dünya ülkelerine tanıtmak ve kültürümüze sahip çıkmak amacıyla yapılan Uluslararası Tulum ve Müzik Festivalinin Galası 8 Ağustos Cumartesi günü Artvin'de yapılacak.
Kültür Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen festivalin konukları Azerbaycan, Gürcistan, Almanya, Osetya ve Türkiye'den katılan grupların temsilcileri ile Festival organizasyon komitesi Vali Ersin Yazıcı'yı ziyaret ettiler.
Vira Kültür, Sanat Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Erdoğan Cineviz,  Uluslararası Tulum ve Müzik Festival Projesinin ilk amacının Karadeniz yöresine ait tulum enstrümanlarının dünya ülkelerine tanıtmak ve Karadeniz Kültürüne sahip çıkmak olduğunu belirtti.
DOSTLUK VE KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ…
Vira Kültür, Sanat Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Erdoğan Cineviz açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi.  "Proje kapsamında ülkemize 5 ülkeden gelen 250 yabancı misafirlerin organizasyonun sorunsuz gerçekleşmesi için içlerinde yönetici ve tercümanlarında yer aldığı 25 görevli çalışmaktadır. Bu projeyle farkı kültürlere farklı milletlere ait gençleri ülkemizde toplayarak ülkemizin katılımcı ülkelere daha iyi tanıtmayı hedefliyoruz. Ayrıca Tulum ve müziğin otantik yapısıyla Karadeniz'in vazgeçilmez sevecen misafirperver insanlarını anlatmak yöremizi ve Türkiye'yi dünyaya tanıtmaktır. Bu projenin uluslararası boyutuyla ülkeler arasındaki kültür alışverişini güçlendirmek uluslararasında kalıcı dostluk ve kardeşlik ilişkileri kurmak projeye katılacak ülkelerin hem kültürlerini tanıtma ve hem de diğer kültürleri tanıma imkânı bulmalarını amaçlamaktayız."diye konuştu.
HOŞGÖRÜ VE KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKMA ÇABASI…
Azerbaycan, Gürcistan, Osetya, Almanya, Edirne ve Ankara'dan gelen katılımcıları makamında kabul eden Vali Yazıcı, gençlerin kültürlerarası anlayış, hoşgörü ve kültürel mirasa sahip çıkma çabası ile bir araya gelmesini, dostlukların pekişmesinin ve kültürlerin paylaşılması çabasının takdire şayan olduğunu söyledi.
HEPİMİZE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR…
Kültürler arası diyalogun sağlanması ve geliştirilmesinde en önemli araçlardan birinin de sanat olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Kültürel mirasımızın, gelecek nesillere aktarılması ve kültürler arası diyaloğun geliştirilmesinde hepimize büyük görev düşmektedir. Bölgesel müzik eğitimi programları düzenlenerek ülkelerdeki benzer ezgi ve çalgıların halklara tanıtılmasının ortak müzik mirasının gelecek nesillere aktarılmasını kolaylaştıracaktır." dedi. Vali Yazıcı, gerek ulusal ve gerekse uluslararası festivallere tanıtım açısından ayrı bir önem verildiğini ifade ederek, "İnanıyorum ki buradan kültürler arası diyaloğun gelişimine de katkı koymuş olacağız. Rize'nin tanıtımı için de son derece önemli bir etkinlik. Festival, bölgenin tanıtımına ve turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine önemli katkılar sunacaktır. Artık gelenek haline gelen bu festivalimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. "dedi.  
MİLLETÇE HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR…
Tüm dünyada son dönemlerde en fazla ihtiyaç duyulan şeyin kardeşlik, hoşgörü ve barışın sağlanması olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, "Toplumdan topluma barışın ve hoşgörünün sağlanmasında en önemli araçlardan birisi hiç şüphesiz toplumların kaynaşmasını sağlayan sanatsal etkinliklerdir. "dedi
Festival kapsamında gerçekleşmesi beklenen konser ve eğlencelerin iptal edildiğini belirten Vali Yazıcı, "Son günlerde ülkemizde meydana gelen üzücü olayları ve almış olduğumuz acı haberler, milletçe hepimizi derinden üzmektedir. Hepimizin umudu önümüzdeki günlerde şehitlerimizin olmamasıdır. Bu vesileyle bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. "şeklinde konuştu.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI