Karakter boyutu :
Sağlık Müdürü Tepe Uyardı!

Sağlık Müdürü Tepe Uyardı!

Tarih 06 Ağustos 2015, 13:51 Editör reşat tula

Rize Sağlık İl Müdürü Mustafa Tepe havaların değişken olması nedeniyle il genelinde ishal vakalarının arttığını söyledi.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr Mustafa Tepe, Son günlerde havaların belirgin olarak ısınması ile birlikte il genelinde özellikle ishal vakalarında belirgin bir artış yaşanmaktadır. Salgın boyutunda olmasa da mevcut durum karşısında daha da tedbirli olmak şarttır.

Tepe, yaptığı açıklamada “ Genelde mevsimsel ve bazı durumlarda bölgesel artış gösterebilen İshallerin en yaygın bulaşma yolu kontamine (temiz olmayan) suların ve besinlerin tüketilmesidir. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından sağlık kurum ve kuruluşlarındaki ishal vakaları günlük olarak takip edilmekte ayrıca şebeke içme kullanma suyu analizleri ve bakiye klor düzeyleri düzenli olarak takip  edilmektedir. Rize merkez ve ilçe su şebekesi kontrol noktalarından düzenli olarak alınan su numuneleri sonuçları incelenmiş olup, suların kullanıma uygun olduğu tespit edilmiştir“dedi.

Tepe, “Ancak ne yazık ki ilimiz genelinde kullanılan köy sularımızın yaklaşık % 52’lik bir kısmı kirlidir. Dolayısı ile bu suların özellikle içme suyu olarak kullanılmaması gerekmektedir. Ancak vatandaşlarımızın su temininde zorluk yaşayabilecekleri dikkate alındığında söz konusu bu sularımızın en azından iyice kaynatılıp soğutulduktan sonra içilmesi şarttır. Hangi köylerimizin sularının kirli olduğu  Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresine bildirilmekte,  İl özel İdaresi üzerinden ilgili köy muhtarlarına bildirilmektedir.

“Ayrıca İlimiz sahil şeridi boyunca deniz suyundan örnekler alınarak güvenli yüzme alanları tespit edilmektedir.Yüzme mevsimi olduğu dikkate alındığında ilimiz genelinde 11 yüzme  (Fındıklı- Kıyıcık Plajı, Fındıklı-Yeniköy Plajı, Ardeşen-Karaoğlu Plajı, Pazar-Hamidiye Plajı, Pazar-Sivrikale Plajı, Çayeli Halk Plajı, Çayeli-Limanköy Aile Plajı, Çayeli-Saklıbahçe Aile Plajı, Merkez-Alipaşa Plajı, İyidere-Sarayköy Plajı, İyidere-Yalıköy Plajı)  bölgesi sürekli olarak su numunesi alınarak kontrol edilmektedir.  Buralarda yüzmenin sağlık açısında sakıncası yoktur. Belirlenen bu yerler dışında özellikle liman içlerinde ve sahil şeridinin büyük bir kısmı dolgu olduğundan kayalık dolgu alanlarında denize girmek kesinlikle tehlikelidir.  Özellikle dalgalı havalarda söz konusu bu dolgu kıyı kesimleri yosun tutmuş kaygan kayalar sebebi ile yüzme bilinse dahi ne yazık ki boğulma vakalarına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple belirlenen 11 yüzme noktası dışında kesinlikle yüzülmemelidir.  Yine anne babalar çocuklarını kendi başlarına veya arkadaşları ile başlarında büyükleri olmadan katiyen denize göndermemelidirler. Özellikle dalgalı havalarda bu durum çok daha büyük önem taşımaktadır.”


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI