Karakter boyutu :
Ekrem Orhon Ölümünün 32. Yıldönümünde Anıldı

Ekrem Orhon Ölümünün 32. Yıldönümünde Anıldı

Tarih 10 Ağustos 2015, 17:49 Editör reşat tula

Rize Belediyesi Eski Başkanlarından Merhum Ekrem Orhon ölümünün 32. yıldönümünde Rize Kalesi’nde bulunan mezarı başında düzenlenen törende anıldı.

Törene Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, Rize İl Müftü Vekili Ali Çakmak, Merhum Ekrem Orhon’un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu ve eşi Ahmet Dervişoğlu katıldı.

Törende katılımcıların konuşmalarını yapmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu. Müftü Vekili Çakmak tarafından Merhum Orhon ve ebediyete intikal etmiş diğer belediye başkanlarının ruhuna dua edildi.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Rize’nin yetiştirmiş olduğu müstesna kişiler vardır. Onların elbette birincisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onların ve Türkiye’ye hizmet edenlerin yolunda biz de bir rol almış bulunmaktayız. Rahmetli Ekrem Orhon’un yapmış olduğu çalışmalar Rize Belediyesi sınırları içerisinde sınırlı kalmamıştır. Rize’yi başka illerle ve bölgelerle temasını sağlayacak birçok projenin de öncülüğünü yapmıştır” dedi.

Mehrum Ekrem Orhon’un damadı Ahmet Dervişoğlu, “Ekrem Orhon’un büyük projeleri arasında 10 km uzunluk ve 50 m genişlikteki sahil yolu vardı. İlk projeye göre yol denizi yalayarak devam ediyor. Büyük Reis buna itiraz ediyor. Ahmet Kabil’in dediğine göre, teknesine binip sahilden çok açıktan nerde ise Karadeniz’in kuzeyinden sahile paralel ilerliyor ve güzergah bu olacak diyor. Karayolları ilgililerine bu şaka gibi geliyor ve itiraz ediyorlar. Bu projeyi kabul ettirmek için Ekrem Bey çok zorlu bir mücadele veriyor. Bana dediğine göre 65 kg çay hediye ediyor, bütün ikna kabiliyetini kullanıyor ve proje tasdik edilince sevinçten ağlıyor. Böylece olmaz denileni olduruyor” diyerek, “Hayatı boyunca Ovit Tüneli projesini gerçekleştirmek için çaba sarf ediyor ve o yolda vefat ediyor. Şimdi 14 bin 300 metrelik 2 tünelin yarıdan çoğu bitmiş durumda. 2016 Ağustosunda hizmete girmesi planlanıyor.” şeklinde konuştu.


Rize Haberleri

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı Rize'nin Ardeşen ilçesinde kaya düşmesi riski nedeniyle bir okul binası boşaltıldı.

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor Rize’de koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların temaslı olduğu kişiler hakkında yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe ...

Tüm Fotoğraflar    

  30.10.2020
 

30.10.2020..

İzlenme: 1

   
  29.10.2020
 

29.10.2020..

İzlenme: 11

   
  28.10.2020
 

28.10.2020..

İzlenme: 17

   
  27.10.2020
 

27.10.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar