Karakter boyutu :
Başkan Kasap, Belediye Kiracılarının Durumuna Değindi

Başkan Kasap, Belediye Kiracılarının Durumuna Değindi

Tarih 10 Ağustos 2015, 17:50 Editör reşat tula

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap Rize Belediyesi bünyesinde bulunan ve vatandaşa kiralanan dükkanlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Rize Belediyesine ait dükkanlarda ihale usulü ile kiracı olan vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlara değinen Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap açıklamasında şu sözlere yer verdi: "2014 yılında Rize Belediye Başkanı olarak göreve başladıktan sonra kurumumuz bünyesinde yaklaşık 300 civarında kiraya verilmiş dükkan var, bunlar işyeri olarak kullanılıyorlar. Bu anlamda geçmiş dönemde dükkanlarımız ile ilgili tabiki bazı adımlar atılmış fakat seçim süreci yaşadığımız ülkemizde önceki dönemlerde yeni ihaleler bir süre geciktirilmiş. Göreve geldiğimizde ihale şartlarının yeniden gözden geçirilmesi konusunda bazı çalışmalar yaptık. Kiracılarımızın ödemelerine yönelik olarak durumlarını inceledik ve yeniden ihale yapma süreci içerisinde ki takvimi belirledik. Önceki dönemde gecikmiş ödenmemiş kiralarla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde almış olduğumuz tedbirler ile yaklaşık 1 buçuk trilyon gibi bir kira geliri elde ederek ödenmemiş kiraların toplanmasını sağladık."

Yeniden Kiracı Olabilmek İçin Belediyeye Ait Herhangi Bir Borcun Bulunmaması Gerekiyor

"Rize Belediyesinin kasasına giren gelir vatandaşımıza hizmet olarak geri dönecektir. Amacımız Rize'de ki vatandaşlarımızın ve kiracılarımızın hakkını korumak. Tabi burada dar gelirli olan vatandaşlarımızın birikmiş kira borçlarını ödemeleri yolunda kendilerine uygun şartlar sunuyoruz. Ödeyemeyen ve artık kiracımız olmak istemeyen vatandaşlarımızın bu işyerlerini boşaltmasını istemekteyiz. Bu doğrultuda önümüzdeki zaman dilimi içerisinde kiracı olmak isteyen vatandaşlarımız açısından olaya baktığımızda yeniden kiracı olmak için ihaleye girebilmeleri için belediyemize ait herhangi bir borçlarının olmaması gerekmektedir. Bu doğrultuda yapmış olduğumuz çalışmalarımız 2015 yılı sonunda tamamlanmış olacak 2016 yılında yeni kiracılarımıza yönelik ihalelere çıkacağız"

"Dükkanlarımız devletin malı olduğu gibi aynı zamanda halkın malıdır"

"Tabi zaman zaman yanlış algılar ile karşılaşıyoruz. Uzun yıllar kiracımız olan bir kısım kiracılarımız bu dükkanların tamamen kendilerinin olduğu duygusuna kapılmış olduklarını görüyoruz. Fakat şunu unutmamalıyız ki bu dükkanlar Rize'de yaşayan herkesin malıdır ve buradan elde edilen kira geliri halkımıza hizmet etmek amacı ile kullanılacaktır. Rize Belediyesi olarak kiracılarımıza yönelik prosedüre uygun hareket ediyoruz."

"Devletin malını alıp başka bir kişiye kiralamak tamamen hukuksuz bir durumdur"

"Bizim kiracımız olmayıp bizim kiracılarımızın kiracısı olan var. Biz böyle bir şeyi asla kabullenemeyiz uygun göremeyiz. Devletin malını alıp başka bir kişiye kiralamak tamamen hukuksuz bir durumdur. Rize Belediyesi olarak bunları tespit ediyor gerekli adımları atıyoruz. Ne yapıyorsak kiracılarımız ve halkımız için yapıyoruz. Kurum olarak işlerimizi hak, hukuk ve adalet çerçevesinde gerçekleştiriyor, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Bundan tabi ki rahatsız olanlarımız olacaktır ancak biz hakkın, doğrunun yanında olmak zorundayız"


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  18.09.2020
 

18.09.2020..

İzlenme: 7

   
  17.09.2020
 

17.09.2020..

İzlenme: 23

   
  16.09.2020
 

16.09.2020..

İzlenme: 23

   
  15.09.2020
 

15.09.2020..

İzlenme: 18

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar