Karakter boyutu :
BÖLGENİN LOKOMOTİF SEKTÖRÜ TURİZMDİR

BÖLGENİN LOKOMOTİF SEKTÖRÜ TURİZMDİR

Tarih 12 Ağustos 2015, 18:02 Editör reşat tula

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Trabzon'da yapıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Ağustos ayı toplantısı, 11.08.2015 Salı günü saat 11.00'de DOKA Dönem Başkanı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz'ün başkanlığında, Vali Ersin Yazıcı, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Giresun Valisi Hasan Karahan ve Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun katılımı ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleştirildi.
DEĞİŞEN ULUSAL REKABET KOŞULLARI...
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu toplantısının açılışında bir konuşma yapan DOKA Yönetim Kurulu Başkanı Trabzon Valisi Öz, "Bölgemizde kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak ve bu gelişimi sürdürmek amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Aynı şekilde DOKA tarafından Rize, Trabzon, Gümüşhane, Ordu, Giresun ve Artvin illerinden oluşan bölgemizin sosyo-ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak ve sürekli değişen ulusal ve uluslararası rekabet koşullarına bölgemizin uyum sağlama imkânlarının geliştirilmesine katkı sağlamak üzere çeşitli projeler ve faaliyetler yürütülmektedir.
Bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza, üyelerimize şükranlarımı ifade ederek Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum." dedi.
DÖNEM İÇİNDE 4 MİLYON 270 BİN LİRALIK DESTEKLEME YAPILDI…
DOKA'nın gündemini değerlendiren Vali Öz, "Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının 2015 yılı başında bölgemizin kalkınmasında lokomotif sektör olan turizm sektörüyle ilgili proje çağrısı olmuştu. Bu kapsamda yapılan çağrılarda kamu için 15 milyon lira, özel sektör yatırımcıları için de 18 milyon lira bedelle proje çağrılarına çıkmıştık. Bu anlamda tarihi, kültür ve doğal değerlerin korunmasına yönelik kamu mali destek programına 41 proje başvurusu oldu. Yenilikçi yöntemlerle turizmin geliştirilmesi amacıyla açılan özel sektör yatırımlarına da 112 proje başvurusu oldu. Bunların değerlendirilmesiyle ilgili süreçler tamamlanmak üzeredir. En kısa zamanda bu projelerin destekleriyle ilgili sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız. Yine ajansımızın daha önceki desteklerine yönelik faaliyetleri devam ediyor. Dönem içerisinde yaklaşık 4 milyon 270 bin liralık destekleme yapıldı. Bunun dışında DOKA; teknik destek çalışmaları, bölgenin tanıtılması, ulusal ve uluslararası organizasyonlara katılım gibi süreçleriyle bölgemizi ve ülkemizin kalkındıracak projeleri desteklemeye devam ediyor."şeklinde konuştu.
GÜZEL VE MUTLU EDİCİ BİR GELİŞME…
Son dönemlerde turizmde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Vali Öz, "Bölgemizin lokomotif sektörü turizmdir. Turizm sektöründe ilk 7 aylık verilere baktığımızda yaklaşık yüzde 17 civarında bir artış öngörülüyor. Bu güzel ve mutlu edici bir gelişmedir. Turizm artık bölgemizin her iline ve ilçelerine yayılıyor. Ayrıca sezon olarak turizm artık sadece 2 aylık olmaktan ziyade Mayıs ayından başlayıp Eylül, Ekim aylarına da yayılma eğilimi gösteriyor. Öyle anlaşılıyor ki, bu sektörün önümüzdeki süreçte de bölgemiz için önemini arttırarak devam edeceğini görüyoruz." diye konuştu.
PROJELER DEĞERLENDİRİLECEK…
Vali Ersin Yazıcı ise,  bu çalışma gününde Doğu Karadeniz Bölgesi'ne iyi ve güzel olan her şeyi getirme yolunda önemli adımlar atılmış olması temennisinde bulunarak, başvurusu yapılan projeleri değerlendireceklerini, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.
DOKA Yönetim Kurulu Toplantısına ayrıca, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ve DOKA Birim Başkanları ile diğer ilgililer katıldı.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI