Karakter boyutu :
Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sona erdi

Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sona erdi

Tarih 17 Ağustos 2015, 17:57 Editör reşat tula

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, CHP ile yapılan koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine MHP lideri Bahçeli ile görüşme sona erdi. Başbakan Davutoğlu'nun açıklama yapması bekleniyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle hükümet kurma süreci kapsamındaki görüşmesine ilişkin açıklama yapacağını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, TBMM'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin makam odasında gerçekleşen görüşmenin ardından AK Parti Grubu'ndaki makam odasına geçti. Davutoğlu burada bir süre kurmaylarıyla görüştükten sonra Meclis'ten ayrıldı. Davutoğlu çıkışta bir gazetecinin "Açıklama yapacak mısınız?" sorusu üzerine "Genel Merkez'de yapacağım" dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden de açıklamanın 17.30'da yapılacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 9 Temmuz'da 63. Hükümeti kurma görevi verilen Davutoğlu, bu görevi devraldıktan sonra sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüşmüştü.

Bu görüşmelerde, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu, koalisyon kurmak amacıyla görüşmelere başlama kararı alırken, daha sonra AK Parti ve CHP heyetleri, 5 ayrı oturumda, 35 saat süren istikşafi görüşmelerde bulunmuştu. İstikşafi görüşmelerin tamamlanmasının ardından,Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, 10 Ağustos'ta ikinci kez bir araya geldi. 13 Ağustos'ta bir kez daha görüşen iki lider arasında ortak hükümet kurma konusunda anlaşma sağlanamamıştı. Davutoğlu, bunun üzerine, aynı gün MHP ile temasa geçti.
MHP heyetindeki isimlerle toplantı

Bu arada, Başbakan Davutoğlu'nun, hükümet kurma süreci kapsamında partisinin MHP heyetinde yer alan isimlerle bir araya geldiği öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu'nda, AK Parti'nin MHP heyetini kabul etti.

Dün gerçekleşen kabulde, Başbakan Davutoğlu'nun bugün TBMM'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yapacağı görüşmeyle ilgili değerlendirme yapıldığı öğrenildi.

Siyaset

Cuma namazı için genelge hazır

Cuma namazı için genelge hazır Başbakan Davutoğlu'nun grup toplantısında açıkladığı Cuma namazına ilişkin genelge Başbakanlık tarafından yayın...

Oy Kullanma Saatleri Açıklandı

Oy Kullanma Saatleri Açıklandı YSK oy kullanma saatlerini açıkladı. 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde Rize'de seçmenler...