Karakter boyutu :
HAYIRSEVER İŞ ADAMI İLÇESİNE ONLARCA ESER KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

HAYIRSEVER İŞ ADAMI İLÇESİNE ONLARCA ESER KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Tarih 24 Ağustos 2015, 15:46 Editör reşat tula

Rize’nin, Derepazarı İlçesi Fıçıcılar Mahallesinden olan ve Türkiye’nin en eski emekli müttehitlerinden Hacı Cemal Sirkeci kendi adına kurmuş olduğu, H.Cemal Sirkeci Vakıf aracılığıyla başta İlçesi Derepazarı ve doğduğu mahallesi Fıçıcılara yıllardır yaptırmış olduğu ve yapmaya devam ettiği manevi eserler halkın bir hayli dikkatini çekiyor.

Derepazarı ilçesinin, Fıçıcılar Mahallesinde yıllar önce yaptırmış olduğu Mevlana isimli caminin yanında ki, Vakıf arazisine şimdi de villayı aratmayan donanımda bir imam lojmanı ve lojmanın altında misafir ağırlama ve öğrencilerin ders okuması için yaptırmış olduğu lojman dualarla, Rize İl Müftülüğü Mevlana camisi imamına teslim edildi.

En son olarak, Rize’nin, Derepazarı ilçesi, Tersane, Subaşı, Esentepe, Maltepe, Kirazdağı, Kendirli mahalle ve köylerinin bulunduğu güzergâhta kendi ismini taşıyan Vakıf arazısının bulunduğu yol kenarında bağımsız bir minare, 30 metre boyun da bayrak, bay ve bayandan oluşan 30 kişilik mescit, kubbeli şadırvan, piknik masaları, bay, bayan abdesthanelerin bulunduğu komplike tesis, Fıçıcılar ve Subaşı Mahalleleri yol ayrımında çeşme ve yolcu durağını üç yıl önce vefat eden eşi Hacı Mübiye Sirkeci’nin ruhuna yaptırdığını söyleyen, hayırsever iş damı Hacı Cemal Sirkeci, “Bu topraklardan 65 sene önce bir inşaat keseri ile ayrıldım. Allah nasip ettiği iyi bir inşaat kalfası ve ardından Türkiye’nin çalışkan bir müteahhitti olarak güzel ülkemin dört bir yanında devlet kurumlarımıza önemli kalıcı eserler bırakmak bana nasip oldu. Ömrümü tamamladım. 15 yılı aşkındır adıma kurmuş olduğum vakıf aracılığıyla yazın gelip birkaç ay kaldığım mahalleme halkımızın manevi ibadetleri ve dinlenmesi için faydalanacağı ve rahat edeceği kalıcı eserler yapıyorum. 80 yaşını aşmama rağmen kendimde mühendisimle, işçimle birlikte hala çalışıyorum. Ağırlıklı olarak Ankara’da ikamet etmekteyim. Mal, Mülk Allah’ındır. O bana verdi, ben de en kıymetli varlık olarak yaratmış olduğu insanın faydalanması için başta memleketim olmak üzere, rahmetli anamın, babamın, eşimin ve çok genç yaşta bir trafik kazasında kaybettiğim kızımın ruhunu için ve ahirette de işime yarayacak olduğuna inandığım hizmetler yapmaya çalışıyorum. Bunların bahsedilmesinden de mutlu olmuyorum. Fakat gazetecilerden kurtulmak zor. Dua almaktan başka bir amacım yoktur. Bütün gayretim bu yaşta bunun içindir. Allah ömür verdikçe, vakfımın da maddi gücü oldukça bu gibi hayırları yapmaya devam edeceğim” dedi. HABER VE FOTOĞRAFLAR: BAYRAM ALİ KAVALCI


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI