Karakter boyutu :
45 Günlük Bebeğin Selden Kurtuluşu

45 Günlük Bebeğin Selden Kurtuluşu

Tarih 26 Ağustos 2015, 17:32 Editör reşat tula

Rize Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Gökhan Demiral, “Artvin'de yaşanan sel ve heyelanda yaralanan 8 vatandaşın tedavisine Rize'deki hastanelerde devam ediliyor” dedi.

Artvin ilinde yaşanan sel ve heyelan felaketinin ardından Rize'deki hastanelerde Bingüzel Durmuş, Erdal ve Yağmur Nur Gümüşkaya, Tuğba Gedik, Ümmügülsüm Su, Cansu Kaya, Cemal Türkoğlu, Gülderen Kakşı'nın tedavilerine devam ediliyor. Hastanelere yaralı olarak getirilen 8 kişinin hayati tehlikesi bulunmuyor.

Rize Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Gökhan Demiral ve beraberindeki Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Dr. Talip Başak, İdari İşler Daire Başkanı Dr. Hakan Görgülü birlikte Rize Devlet Hastanesi’nde tedavileri devam eden hastaları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini sundu.

Demiral, yaptığı açıklamada, Hastanelerinde tedavi gören hiç bir hastanın hayati tehlikesi bulunmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Komşu ilimiz artvin'de son 50 yılın en çok yağış alan büyük bir sel felaketi yaşandı. Bu sebeple gerek 112 acil yardım ambulanslar ile gerekse de UMKE ve AFAD ekiplerimiz vasıtasıyla ilimize getirilen on üç hastamızın takip ve tedavisi sağlık kurumlarımızda yapıldı. Şuan itibariyle bu hastalarımızdan 5 tanesi tedavilerinin ardından taburcu edilmiş durumda. Halen 8 hastamızın tedavilerine Rize Devlet Hastanesi'nde ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam ediliyor. Takip edilen hastalarımızın içinde beş tanesi çocuk, bir tane gebe ve bir de yoğun bakımda yetişkin bir hastamız var. Hiç bir hastamızın hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Şuan tedavileri ve sağlık durumları stabil devam etmektedir"

Rize Kamu Hastaneler Birliği olarak Sağlık Müdürlüğü'nün de desteği ile de olay anında itibaren yaşanan felaketi takip ettiklerini söyleyen Demiral, "Allah bize bir daha bu ve benzeri acıları yaşatmasın. Heyelan ve selde tüm kaybettiğimiz vatandaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hastalarımızı da geçmiş olsun dileklerimizi ve bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum" diye konuştu.

-"45 günlük bebeğin mucize kurtuluşu"

Rize Devlet Hastanesi'nde 45 günlük bebek Bingüzel Durmuş'un babası Erhan Durmuş, "Hopa Belediyesi'nde işçi olarak çalıştığını söyleyerek, "O esnada iş yerindeyim. Çalışıyordum. Eşime ulaşamadım. Eşimde komşularımın yardımıyla evden çıkmış. Ardından İtfaiye arabasına binerek selde kurtulmaya çalışmış. Ancak itfaiye aracının da yol kopması sonucunda devrilmiş. Eşim ve 45 günlük yavrum olay yerinden itfaiye ekiplerinin ve vatandaşlarının yardımıyla sele kapılmaktan son anda kurtuldu" dedi.

Kardeşi selde kaybolan ve kurtarma ekipleri tarafından yaralı bir şekilde kurtularak Rize Devlet Hastanesi'nde tedavisine devam edilen 7 yaşındaki Ümmügülsüm Su, kardeşinden gelecek güzel haberi bekliyor.

Su'ya refakatçilik eden teyzesi Ayfer Albayrak ise, "Yağmur bir anda geldi. Ne olduğunu bile anlayamadık. Bir saat içerisin de yağmur bütün toprakları aldı götürdü. Herkes mahsur kalmıştı. Herkes kendi çabalarıyla kazma kürekle elleriyle kaza kaza kurtulmaya çalıştı. Allah'ın izniyle oradan kurtulduk" dedi.

Albayrak, "Önce yaşlılarımızı sağlam yere götürdük. Sonra da çocuklarımızı kurtardık. Biz kendi çabalarımızla uğraşırken sonra yeğenimle ilgili o acı haberi aldık. Onların başına daha kötü şeylerin geldiğini öğrendik. Allah'ın ilahi takdiri. Yapacak bir şey olmadığını söyledi.

hopada-selden-kurtarilan-yarlailar-rizede-tedavi-altinda-(2).jpg


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI