Karakter boyutu :
Balıkçılık Sezonu Açıldı, “Vira Bismillah”

Balıkçılık Sezonu Açıldı, “Vira Bismillah”

Tarih 01 Eylül 2015, 17:12 Editör reşat tula

Balıkçıların dört gözle beklediği avlanma mevsimi bugün başladı. Balık avı sezonunun başlaması ile birlikte "Vira Bismillah" diyerek denize açılan ve ağlarını mavi derinliklere sarkıtan balıkçıların yüzü güldü.

2015-2016 balıkçılık av sezonunun açılması münasebetiyle Rize Gündoğdu balıkçı barınağında tören düzenlendi.
Bereketli bir sezon temennisinde bulunan Vali Ersin Yazıcı, dört aylık aranın ardından sezonun yeniden başlamasından mutluluk duyduğunu belirtti.
BALIKÇILARIMIZIN YANINDAYIZ…
Vali Ersin Yazıcı yeni av sezonunun bereketli ve kazasız geçmesi temennisinde bulunarak, " Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız denizlerimizde su ürünleri varlığının geliştirilmesi ve korunması amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Denizin bereketinden yararlanmamız için belirlenen kurallara uymamız gerekiyor. Çok temiz bir denizimiz var. Buradan elde edilen balıklar GDO veya başka tereddütlere mahal kalmadan rahatlıkla tüketilebilen gıda maddesi olarak kabul edilmektedir. Balıkçılarımız sabırsızlıkla aylardır bugünü bekliyorlardı. Yeni sezonda inşallah bütün balıkçılarımız bol balıkla kıyıya dönerler. Yaptıkları işin ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bizler her zaman balıkçılarımızın yanındayız. Sezonun hem balıkçılara hem de balık tüketmeyi seven bütün vatandaşlara hayırlı olmasını diliyorum."şeklinde konuştu.
KARADENİZ'İN BEREKETLİ SULARI…
Denizlerde balık stoklarının korunmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının önemli bir konu olduğuna dikkati çeken Vali Ersin Yazıcı, " Rize'nin de Karadeniz coğrafyasında balıkçılıkta önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Giderek azalmakla birlikte balıkçılıkla ekmek yiyen aile sayısı yine de küçümsenmeyecek kadar çok. Balıkçılarımız 'Vira Bismillah' diyerek, Karadeniz'in bereketli sularına ağlarını salacaklar."diye konuştu.
EKONOMİK DEĞERİ YÜKSEKTİR…
Balıkçılık sektörünün Rize'nin en eski geçim kaynaklarından birisi olduğunu vurgulayan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap da, " Balıkçılık, geçmiş yıllarda Rize'nin çaydan önce gelen geçim kaynaklarından birisiydi. Balıkçılık sektöründe çalışan kişi sayısı dikkate alındığında teknelerde çalışan tayfalar ve sektörle dolaylı yoldan etkileşim içerisinde bulunan kişilerle birlikte 20 bin kişilik bir faaliyetin olduğunu görmekteyiz. İlimizde avlanan balıkların çevre illere pazarlanması ekonomik olarak önemli bir yere sahiptir. 2015 – 2016 balıkçılık sezonunun, bu işten ekmeğini çıkartan insanlarımıza hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum." dedi.
ÇOK SAYIDA İZİN BELGESİ DÜZENLENMİŞTİR…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut ise Rize'de su ürünleri potansiyeli olarak 39 adet balıkçı barınağı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:
"İlimizde kayıtlı 25 adet gırgır teknesi 1051 adet 12 metre altı avcı teknesi, toplamda 1076 adet ruhsatlı balıkçı teknesi bulunmaktadır. Bu teknelerde çalışmak üzere balıkçılarımıza 3814 adet gerçek kişi su ürünleri ruhsat tezkeresi düzenlenmiştir. İlimizde 2011-2015 yılları arasında balıkçı gemilerimize 58 adet hamsi avcılığı izin belgesi,63 adet deniz salyangozu avcılığı izin belgesi,10 adet uluslararası sularda avcılık izin belgesi ve indirimli akaryakıttan faydalanmaları için 125 adet indirimli akaryakıt belgesi düzenlenmiştir."dedi.
Yapılan konuşmaların ardından balıkçı gemileri 'Vira Bismillah' diyerek teknelerle denize açıldı.
Gündoğdu Mahallesi'ndeki balıkçı barınağında düzenlenen törene Vali Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, diğer ilgililer ve balıkçılar katıldı.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI