Karakter boyutu :
çayın şampiyonları çayın başkentindeydi

çayın şampiyonları çayın başkentindeydi

Tarih 11 Eylül 2015, 13:13 Editör reşat tula

Rize Ticaret Borsası ve Tea Masters Cup (Hong Kong) tarafından organize edilen ve Çaykur’un ana sponsorluğunda gerçekleşen Uluslararası Çay Uzmanları Şampiyonası (Tea Masters Cup International) şampiyonasında kıyasıya yarışan yarışmacılar, hakemler ve organizasyon heyeti şampiyonanın yorgunluğunu Rize’de attı.

3-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen çay şampiyonaya katılan Beyaz Rusya, Çin, Hong Kong, Gürcistan, İtalya, Kore, Letonya, Rusya, Sri Lanka, Vietnam, Litvanya, Çekoslovakya’dan gelen çay uzmanları, yarışmacılar ve organizasyon heyeti düzenlenen organizasyonun ardından, Türk Çayı’nın Başkenti Rize’deki çay üretim alanlarını yerinde incelediler. Kendi ülkelerindeki elemelerin İstanbul’da yapılan finallere kadar periyodun ardından yarışmanın yorgunluğunu ve stresini Rize’de attılar. 

Önce çay plantasyonlarında, Çaykur Araştırma Müdürlüğü laboratuvarlarında ve bahçelerinde incelemeler yapan heyet Cumhuriyet Çay Fabrikasında Siyah Çay, Yeşil Çay’ın üretim aşamalarını inceledikten sonra Çaykur 100. Yıl  Paketleme Fabrikasını ziyaret ettiler. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’ndan bilgiler alan heyet işleme teknolojisini çok beğendiklerini ifade ettiler. 
Dünya çay uzmanları daha sonra Rize’nin eşsiz doğasında rafting yaparak, çay toplama deneyimi de yaşadı. Uzmanlar Rize ziyaretlerinin ilk gününde, Fırtına Vadisinde rafting yaptıktan sonra, Zil Kale ve Palovit Şelalesini görme imkanı buldu.


Dünyada ilk kez Türkiye’de düzenlenen Tea Masters Cup süresince ve Rize ziyaretlerinde hem çayla ilgili hem de insanlarla ilgili çok farklı şeyler yaşadıklarını belirten organizasyon komitesi başkanı ve aynı zamanda Rusya Çay ve Kahve Federasyonu Başkanı Ramaz Chanturiya: “Dünyada ilk kez Türkiye’de yapılan bu şampiyona boyunca gördüğümüz ilgi ve alaka, ardından Rize ziyaretinde yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizi son derece memnun etmiştir. Bu etkinlik boyunca sürekli bizlerle olan Çaykur Genel Müdürümüz Sayın İmdat Sütlüoğlu’na ve Rize Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Dünyada ilk kez yapılan bu organizasyonda ÇAYKUR’un yer alması bizler için son derece önemliydi. Diliyoruz ki ÇAYKUR daha da iyi yerlere gelir, sadece iç iç pazarda değil dış pazarda da daha da büyük başarılara imza atar söz sahibi olur. Rize’nin doğası ise bir harika yarışmacılar ve organizasyon komitesi bu güzellikleri ve insanları her zaman hatırlayacaktır” dedi.


Organizasyonda yer alan katılımcıları Rize’de ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını belirten Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu: “Dünyada ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen yarışmanın ardından organizasyon heyetini ve adeta çayı bir yaşam şekli olarak gören yarışmacıları çayın başkentine getirip onlara hem Türk Çayı’nı hem de doğamızın güzelliklerini gösterme imkanını bulduk. Hem çayımızı hem de doğamızı çok beğendiler. Bundan sonra hem çayımızın hem de bölgemizin dünyanın 11 ülkesinde yeni temsilcileri var” dedi.


Yapılan etkinliğin Türk Çayı’nın geleceği için yeni ufuklar açacağını belirten Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan: “Yarışmacıları ve organizasyon heyetindeki diğer katılımcıları Rize’de ağırlamaktan son derece memnun olduk. Yapılan etkinlik bizim için son derece faydalı geçmiştir. Buradaki kazanımları Türk Çay sektörü ile paylaşacağız. Türk Çay sektörü dünyaya açılım için hazır. Bu tür organizasyonlar sesimizi dünyaya duyurmamıza yardımcı olacaktır. 2015 yılında Güney Kore’de Dünya Çay Şampiyonası’na Türk Çayı olarak katılacağız” dedi.

tea_masters_cup_rize016

tea_masters_cup_rize004

tea_masters_cup_rize021


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI