Karakter boyutu :
Kasap, Cumhuriyet Meydanı projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu

Kasap, Cumhuriyet Meydanı projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu

Tarih 18 Eylül 2015, 15:15 Editör reşat tula

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Cumhuriyet Meydanı projesiyle ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

Başkan Kasap, açıklamasında şu ifadeler yer verdi;"30 Mart yerel seçimlerinden önce ortaya koyduğumuz adını da 10 Numara projeler olarak adlandırdığımız bir proje kategorimiz vardı. Bunlardan bir tanesi de Cumhuriyet Meydanı'nın yeniden yapılandırılması projesiydi. Proje gerçekleştirildiğinde meydanın alt kısmında yaklaşık  350 araçlık bir otopark düşünülmektedir.


Özellikle meydan şehirlerin en önde olan mekanlarından bir tanesidir. Buna yönelik olarak tabi ki bir proje çalışması hazırlıkları yapılmaktadır. Bu yaklaşık bir yıldan daha fazla bir süre içerisinde yapmaya çalıştığımız, hatta kamuoyuyla zaman zaman paylaştığımız bir projedir. Bu proje gerçekleştirilme safhasında şu anda meydanın içerisinde bulunan Atatürk heykeli, zaten resmi törenlerin bir kısmının yapıldığı, hatta yapılma noktası için hazırlanmış olan Valiliğin tören alanına bunun zaten geçici süre olarak taşınması söz konusudur.

Proje yapılırken ister istemez Atatürk heykeli resmi tören alanı olarak kabul edilen Valiliğin önündeki tören alanına taşınacaktır. Daha sonra projede gelişmelerin nasıl olacağına dair şu anda kesinleşmiş bir karar bulunmamaktadır. Buna rağmen projemiz üzerinde çalışmalar yapan ekibimiz bu manada oluşturduğu bir taslağı meydandaki alanda paylaştı. Bunun içerisinde Atatürk heykelinin olup olmayacağı yönünde henüz karar verdiğimiz bir çalışma yapılmadı. Buna karar verirken elbette kamuoyuna paylaşılır, gerekli adımlar atılır. Bunu bu şekilde sanki Atatürk heykelini Rize'den kaldırıyorlar gibi bir kamuoyu oluşturmak en basit tabiriyle abesle iştigaldir. Çünkü bizim ne öyle bir tarzımız var, ne öyle bir yaklaşımımız var. Bunu böyle niye yapalım ki zaten. Bu manada yapılacak olan tek şey, inşaat sürecinde heykelin valilik tören alanına taşınmasıdır. Ondan sonraki sürece o zaman karar vereceğiz

Bu yöndeki çalışmalarımız sadece meydan projemizle sınırlı değildir. Örnek verecek olursam bizim kentsel dönüşüm çalışmalarımızdan, yine 10 Numara Projelerimizin içinde olan adına Timya Vadisi dediğimiz 759 konutluk kentsel dönüşüm projemizde yine Rize'nin en nadide camilerinden bir tanesi olan Orta Camii de yeni bir alana taşıyacağız. Rize'yi yeniden oluşturmaya çalıştığımız projelerle, bölgesinin önemli bir yıldızı haline getireceğimiz projelerle elbette şehrimizde bazı değişiklikler yapacağız. Bu değişiklikler çerçevesinde ortaya koyacağımız projelerin içerisinde bazı mekanları bazı yerlere taşıma şeklinde adımlarımız olacak."


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  26.09.2020
 

26.09.2020..

İzlenme: 15

   
  25.09.2020
 

25.09.2020..

İzlenme: 20

   
  24.09.2020
 

24.09.2020..

İzlenme: 22

   
  23.09.2020
 

23.09.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar