Karakter boyutu :
Anzer Balı'nda Tarihi Rekor

Anzer Balı'nda Tarihi Rekor

Tarih 03 Ekim 2015, 17:54 Editör reşat tula

Dünyaca ünlü Anzer balı; bazı yıllar sadece birkaç kilo üretilebilen ve üretimi birçok defa kilolarla ifade edilen bu bal; bu yıl tarihi bir rekor kırarak, bu yöre 1.500 Kg. bal üretimini gerçekleştirdi.

Dünyaca ünlü Anzer balı; bazı yıllar sadece birkaç kilo üretilebilen ve üretimi birçok defa kilolarla ifade edilen bu bal; bu yıl tarihi bir rekor kırarak, bu yöre 1.500 Kg. bal üretimini gerçekleştirdi.

Adını Rize’nin İkizdere İlçesi Anzer Yaylası’ndan alan dünyaca ünlü Anzer Balı üretiminde  bu yıl 1,5 tonla tarihi bir rekora imza atıldı. Bazı yıllar sadece birkaç kilo elde edilen balda, 2 bin 300 metre rakımlı Ballıköy Köyünde  endemik çiçek türlerine zarar veren küçükbaş hayvanların yaylaya girişinin yasaklanması yönünde  alınan kararla birlikte  bu yıl rekolte artış sağlanmış oldu. 

Konuyla alakalı açıklama yapan  Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek: ‘’Bu yıl çok iyi bir üretim yılı geçirdiklerini, Anzer yaylasında 200 aile ve 3 Bin kovanda  toplamda 1.500 kilo civarında  bir bal üretimi yapıldığını, bu balların tahlil için Hacettepe Üniversitesine gönderildiğini ve sonuçların yüzde seksen olumlu olarak geri geldiğini ifade eden Civelek; ayrıca bu yıl sahteciliğe karşı ekstra  güvenlik önlemleri aldıklarını belirtti.’’

SAHTE ANZER BALINA KARŞI ÖNEMLİ TEDBİRLER ALDIK:

Başkan Civelek: ‘’Balların 1 kilo, 500 ve 250’şer gramlık kavanozlara dolumu yapıldı. Ballarımızda bu yıl sahteciliğin önüne geçebilmek için güvenlik tedbirlerini ciddi manada aldık. Üzerinde satış fiyatı yazan kavanozlarda kare kodu, güvenlik bandı, kooperatifin ve Ballıköy Muhtarlığının  ıslak imzaları ile mührümüz var. Geçen yıl balımızın birçok taklidi yapıldı. Kooperatifimiz haricinde hiçbir yerde yetkili bayimiz yoktur. Tek satış noktamız kooperatifimizdir. Bizim dışımızda gerçek  Anzer balını bulmak mümkün değildir. Tüketicilerimiz Anzer Balını sadece kooperatifimizden temin edebilirler’’ dedi.

YAYLADA KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SOKULMADI; REKOLTE ARTTI:

Rize Valiliği ile  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün bu yıl aldığı kararla  hazineye ait mera arazilerinin arıcılara tahsis edildiğini ve yaylaya büyük ve küçükbaş hayvan sokulmadığını ifade eden Civelek: ‘’Yaylada hayvancılık yasaklanarak sadece arıcılık faaliyeti yapıldı. Küçük baş hayvanlar çiçekli arazilere çok büyük zarar veriyordu. Bu yıl yaylamıza hayvan sokulmayınca çiçekler korundu. Dolayısıyla da güzel bir bal rekoltesi olmuş oldu.’’ Dedi.

Bu yıl Anzer Balı’nın kilosu 850 TL.. Buna göre 500 gramı 450 TL, 250 Gramı 250 TL, den satışa çıkmış oldu. Polenin ise 100 Gramı 120 TL, 200 Gramı 230 TL ve 400 Gramı ise 430 TL’den satışa sunulmuştur.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI