Karakter boyutu :
Rize'de öğrencilere bisiklet dağıtıldı

Rize'de öğrencilere bisiklet dağıtıldı

Tarih 05 Ekim 2015, 15:19 Editör reşat tula

Rize'de, Sağlık Bakanlığı tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul öğrencileri tarafından "bisiklet modülü" dersinde kullanılmak üzere 260 bisiklet bağışlandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından “ Türkiye’de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Rize Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik "bisiklet modülü" dersinde kullanılmak üzere çocuklarımızın spor yapmasını teşvik amacıyla toplam 260 bisiklet bağışlandı.

Bisiklet dağıtım törenine katılan Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, burada yaptığı açıklamada, "Obezite yani şişmanlık genel anlamda sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesidir. Bu durumun en önemli iki sebebi ise hareket azlığı ve dengesiz beslenme olduğunu söyledi.

Tepe, "Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Bu denge bozulduğunda harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve şişmanlık oluşmaktadır. Günümüz teknolojisindeki gelişmeler yaşamı kolaylaştırmakla beraber günlük hareketi de önemli ölçüde sınırlamıştır. Unlu ve tatlı gıdaların , şekerlerin fazlaca tüketilmesi beraberinde doyana kadar yemek sonucunda çoğu kez şişmanlamayı getirmektedir" dedi.

Obezitenin Türkiye’de görülme sıklığı ortalama % 30 olduğunu belirten Tepe, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki Doğu Karadeniz Bölgesi % 33.1 lik oranla ortalamanın üzerinde ve Türkiye’de ilk sıradadır. Yine çocuklarımızın da % 15 ‘i fazla kilolu ve yaklaşık % 7’si de şişmandır. Obezite şeker ve kalp hastalıklarından tutunda felç, solunum zorluğu, uyku apnesi, kanser dahil birçok hastalığın ana nedenlerinden biridir. Şişmanlıkla mücadelede kabaca yiyeceklerimizden unlu , şekerli ve tuzlu gıdaları mümkün mertebe çıkarmak ,sofradan tam doyma hissi oluşmadan kalkmak çok önemlidir. Diyetle ilgili bu faktörlerin yanı sıra hareketli yaşam sürmek, egzersiz yapmakta şarttır. Bu anlamda haftanın en az 5 günü en az 20 dakika kişiye özgü olmak şartıyla tempolu yürüyüş, koşu, direnç egzersizleri gibi bir aktivitede bulunulmalıdır. Ancak bu sportif aktivitelerin türü ve süresi kesinlikle kişiye özgü düzenlenmeli ve özellikle yaşlı ve bilinen bir hastalığı olan kimselerde doktorun tavsiyesine göre fiziksel aktivite türü seçilmelidir. Bu manada çocuklarımızı da şimdiden spora yönlendirmeli, gazlı-şekerli içecek ve unlu yiyeceklerden uzak tutmalıyız. Nasılsa çocuktur ne yerse yesin olgusu kesinlikle yanlıştır. Sonuçta sağlıklı hayatın temelinde sağlıklı beslenme yatar"

rizede-ogrencilere-bisiklet-dagitildi-(8).jpg

rizede-ogrencilere-bisiklet-dagitildi-(7).jpg


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  02.10.2020
 

02.10.2020..

İzlenme: 6

   
  01.10.2020
 

01.10.2020..

İzlenme: 14

   
  30.09.2020
 

30.09.2020..

İzlenme: 19

   
  29.09.2020
 

29.09.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar