Karakter boyutu :
Rize`de, Sağlık Çalışanlarına Yönelik Eğitim Programı

Rize`de, Sağlık Çalışanlarına Yönelik Eğitim Programı

Tarih 09 Ekim 2015, 11:20 Editör reşat tula

Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilimiz genelinde öncelikli olarak doğumhanelerde ve yenidoğan ünitelerinde görev yapan doktor, ebe, hemşire başta olmak üzere çocuk ve anestezi uzmanlarının da aralarında bulunduğu 74 sağlık personeline NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) eğitimi veriliyor.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa TEPE, yaptığı yazılı açıklamada “Dünyada 4 milyon bebek doğumdan sonra ki ilk ayda hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl yaklaşık olarak 17 bin bebek ne yazık ki ilk bir ayında hayatını kaybetmektedir. Bu bebeklerin de %23’ü hemen doğum sonrası, asfiksi denen kısaca solunum yollarının tıkanması sebebi ile hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle asfiksi yeni doğan bebeklerin karşılaştığı en önemli tıbbi sorunlardan biridir. Bu durum da erken ve doğru biçimde müdahale edilmezse bebek ölmekte veya ömür boyu sakat kalabilmektedir. İşte bu eğitimin amacı sağlık personellerini yeni doğan bebeğin karşılaşabileceği bu en önemli probleme karşı sürekli hazırlıklı tutmak, kazanılan becerilerin devamını sağlamak ve tüm doğumlarda bebeği gören personel içerisinde mutlaka NRP eğitimi almış donanımlı personeli hazır bulundurmaktır “ dedi.

TEPE, “Alınan tüm tıbbi tedbirler ve bu gibi önemli eğitimler sayesinde ülkemizde bebek ölüm hızı binde 16’lardan binde 7.8’e gerilemiş, Rize ilimizde ise bu oran binde 5.8’e kadar indirilebilmiştir.

“Söz konusu bu önemli eğitim 07.09.2015.tarihi Çarşamba günü ülke genelinden gelen her biri profesyonel 8 eğitimci hoca tarafından Merkez Öğretmenler Evinde başlamıştır. Cuma günü sona erecek olan eğitimin ilimiz yeni doğacak bebeklerine sağlık alanında çok büyük katkıda bulunacağı şüphesizdir. Bu sebeple bizi kırmayıp eğitimi Rize’de düzenleyen Sağlık Bakanlığı’na başta olmak üzere emektar tüm eğitimci hocalarımıza Rize adına teşekkürü borç biliriz” dedi.

6-005.jpgRize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI