Karakter boyutu :
Polislere Yüzme Eğitimi Verildi

Polislere Yüzme Eğitimi Verildi

Tarih 13 Ekim 2015, 17:43 Editör reşat tula

Rize'de polis memurlarına yönelik yüzme kursu başladı.

Çocukların en sevdikleri eğlencelerden biridir su ile oynamak. Hepimiz denizleri seven insanlarız. Bir şekilde denizle iç içe olmak içimize huzur verir.  Su kazalarında kaybettiğimiz çocuklarımız hepimizin kalbinde derin yaralar açar. Ülkemizin sahillerinde oturan vatandaşlarımızın bile çoğu yüzme bilmemektedir. Yüzme becerisi yaşamsal işlemlerimizden biri olmalı, yürümek koşmak gibi. Yüzme herkes için bir sigortadır. Çoğunluğunu çocuklar ve gençlerin oluşturduğu boğulma vakalarında, onları kurtarmaya çalışanların da hayatını kaybetmesi de ayrı bir olay.
İşte bu yüzden,  Rize Valiliği tarafından, Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü arasında geliştirilen "Denizde de can güvenliğinizin teminatıyız" projesi ile polis memurlarına yüzme ve boğulma vakalarına karşı kurtarma eğitimi veriliyor.
Rize Kapalı Yüzme Havuzunda gerçekleştirilen eğitimler bugün düzenlenen törenle başladı. Törene Vali Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik de katıldı.
İLK DEFA RİZE’DE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Burada bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, polis memurlarının yüzme bilmesinin önemine değinerek, "Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili. Biz de bir sahil kentimizde yaşıyoruz. İnsanımız da deniz ile çok ilgili. Bu nedenle birçok adli vaka ile karşı karşıya kalıyoruz. Adli vakalara ilk müdahale de genellikle polislerimiz tarafından yapılıyor. Rize'de Sayın Valimizin himayelerinde İl Emniyet Müdürlüğümüz ile iş birliği ile polis memurlarımıza yüzme eğitimi veriyoruz. Amacımız yüzme bilen polis memurlarımıza daha ileri seviyede yüzme ve kurtarma eğitimi vermek, yüzme bilmeyen polis memurlarımıza ise yüzme öğretmektir. Bu Türkiye'de ilk defa Rize'de gerçekleştiriliyor. Yapılan araştırmalarda ilk müdahalenin birçok adli vakada ölüm oranını düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle bu eğitimin önemine kanaat getirdik" dedi.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ YOLUNDAN DÖNDÜREMEZ
Ankara Tren Garı önündeki terör saldırısının tüm Türkiye'yi derinden üzdüğünü ve saldırıyı kınadığını belirten Vali Yazıcı, bu tür olayların Türkiye Cumhuriyeti'ni yolundan döndüremeyeceğini vurguladı.
Güvenlik güçlerinin her alanda yetkin ve etkin olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, şöyle konuştu:
"Türkiye'nin her bölgesinde deniz ve göl var. Herhangi bir olay olduğunda ilk akla gelen ve aranan '155 Polis İmdat.' Olay yerine ilk güvenlik güçleri gidiyor. Olay yerine giden polisimizin denizdeki, göldeki boğulma vakasına müdahale etmemesi, vatandaş tarafından yanlış anlaşılabiliyor. Biz de bu anlamda rütbeli rütbesiz her arkadaşın yüzme, kurtarma ve ilk yardım eğitimi almasını sağlıyoruz" dedi.
Başlangıçta yüzme bilmeyen 80 polisin eğitildiğini kaydeden Vali Yazıcı, "Bu program tüm Türkiye'de örnek olacaktır. Birçok konuda olduğu gibi boğulma vakalarında da vatandaşın ilk elini tutanın polisimiz olması için çalışıyoruz. Bunun çok olumlu yansımaları ve geri dönüşü olacaktır. Bütün kurumların bu anlamda adım atmalarını istiyorum" ifadelerini kullandı.
AİLESİNDEN FEDAKÂRLIKTA BULUNUYORLAR
Güçlü bir emniyet teşkilatı için en önemli şartın eğitim olduğuna dikkati çeken Vali Yazıcı, "Polisimiz kamu düzenini korumak için, vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamak için gerektiğinde canı pahasına yılmadan, bıkmadan, usanmadan, korkmadan, çekinmeden her şart altında üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını biliyoruz, görüyoruz. Emniyet personelimiz, vatandaşımızın bireysel ve toplumsal hayatını doğrudan ve dolaylı etkileyebilecek hemen her alanda zamanından ve ailesinden fedakârlıkta bulunarak üstün bir sorumluluk anlayışıyla görev yapıyor. Polislerimize görevlerinde başarılar diliyor kendilerini tebrik ediyorum. Hemşehrilerimizin geleceği adına Valilik olarak güzel projelere ve etkinliklere imza atacağız" şeklinde konuştu.
Proje kapsamında ilk etapta 80 polis memuruna 1 ay boyunca 8 seans halinde eğitim verilecek.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI