Karakter boyutu :
EĞİTİM VE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR

EĞİTİM VE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR

Tarih 22 Ekim 2015, 17:34 Editör reşat tula

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde eğitim almak için bulunan yabancı uyruklu öğrenciler ile tanışma toplantısı düzenlendi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi son yıllarda dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilere ev sahipliği yapıyor.
Farklı ülkelerden birçok öğrencinin Rize'de eğitim görmesi, Rize'mizin eğitim merkezi olmaya başladığına da delil teşkil etmektedir. Kendi ülkesinden çıkıp başka bir ülkede eğitim almayı başarmış öğrenci, ülkesindeki akranlarından bir adım önde ve başarılı bir kariyer izleyecek demektir. Bu büyük bir fırsat ve zenginliktir. 27 ülkeden aramıza katılan ve ailemizden birisi olan bu öğrencilerimiz de bizi daha iyi tanıyacak ve tanıtacaktır.
İşte bu amaçla, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde okuyan dünyanın farklı coğrafyalarından gelen yabancı uyruklu öğrencilerimize kendilerini ülkemizde yabancı hissetmemeleri ve uyum süreçlerini kolaylaştırmak için bir dizi etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor.
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen tanışma ve bilgilendirme toplantısına Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih Coşkun, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Derepazarı Kaymakamı Adem Can, kurum müdürleri, idari personel ve öğrenciler katıldı
ÜNİVERSİTEMİZDE SAYILARI ARTIYOR.
27 değişik ülkeden 406 öğrenci bulunduğunun bilgisini veren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, "Uluslararası öğrenci sayımız her geçen yıl artıyor. Bu bir tanışma, bilgilendirme ve değerlendirme toplantısıdır. Üniversite olarak özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin üniversitemizde sayısının artması önemli hedeflerimizden bir tanesidir. Uluslararası öğrencilerimize iyi bir ev sahipliği yaparak, bu öğrencilerin velileri ve koruyucusu olmaya devam edeceğiz " diye konuştu.
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ GURURLANDIRACAKTIR
Üniversitelerin sanılanın aksine sadece meslek edindirme kurumları olmadığını ifade eden Vali Ersin Yazıcı,  "Üniversite evrensel niteliğini topluma sunmak zorundadır. Bunu da ancak sizlerle, her ülkeden insanların olduğu her ülkeden öğrencilerin olduğu bir üniversiteyle sağlamak mümkün olacaktır" dedi.
Üniversite eğitimi için Rize'yi seçmiş olmalarından dolayı çok memnun olduklarını söyleyen Vali Yazıcı,  "Sizlere iyi bir ev sahipliği yapmanın gayreti içindeyiz ve olacağız. Umarım sizler de derslerinizde başarılı olursunuz.  Rize Valiliği olarak, öğrencilerin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Sizler Türkiye için, aileleriniz için, ülkeleriniz için çok kıymetlisiniz. Burada bulunduğunuz süre içinde Rize'de eğitim gördüğünüz her aşamada iyi bir donanımla, bilgi edinmeyle, tecrübe paylaşımıyla yetkin bir kişi haline gelerek aldığınız diplomalarla ülkenize döndüğünüzde çok büyük başarılara imza atacağınıza yürekten inanıyorum. Döndüğünüzde ülkenizde eğitimde, siyasette, sanatta, her alanda başarıların altında sizin imzanızın olması hem ailenizi hem ülkenizi hem de Türkiye Cumhuriyetini gururlandıracaktır" dedi.
KÜLTÜREL DİPLOMASİNİN ELÇİLERİ
Yabancı öğrencilerin sadece mesleki gelişimlerini değil geniş bir coğrafyanın kültür birikimini tanımalarını da önemsediklerini ifade eden Vali Yazıcı, "Sizler bizlerin gönüllü kültür elçileri olacaksınız. Uluslararası geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olacak misafir öğrencilerle Rize'nin kültürel zenginliğini de paylaşmak istiyoruz. Burada kendi ülkelerinin kültür elçisi olan öğrencilerin, eğitimlerini tamamladıklarında ülkelerinde birer Rize elçisi olacaklarını umut ediyoruz. Bu umudun gerçeğe dönüşmesi için de bizlere önemli görevler düştüğünün de bilincindeyiz. Ülkelerinde şehrimizin güzelliklerini tanıtacak kültür elçilerimizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Her birinizi kültürel diplomasinin elçileri olarak görüyorum " dedi.
ÇAY'IN BAŞKENTİ RİZE'YE HOŞ GELDİNİZ
Yabancı öğrencileri Rize'den mezun etmekten büyük memnuniyet duyacaklarını belirten Vali Ersin Yazıcı, "Çay'ın Başkenti Rize olarak, sizleri aramızda görmekten, belli bir dönem alacağınız eğitim sonrasında sizlere diploma vermekten, sizleri Rize'den mezun etmekten büyük memnuniyet duyacağız. Verimli, başarılı ve mutlu bir öğrenim dönemi geçirmenizi diliyor, Çay'ın Başkenti Rize'ye hoş geldiniz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmaların ardından öğrencilerin derslerle ve okul içerisindeki işlemlerle ilgili sorularını ve sorunlarını dile getirmeleri için onlara da söz hakkı verildi. Toplantı, öğrencilere verilen yemek ikramının ardından sona erdi.
Bilgilendirme ve tanışma programının ardından öğrencilerle toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI