Karakter boyutu :
Karal; Rize Projelerine sahip çıkmalı

Karal; Rize Projelerine sahip çıkmalı

Tarih 27 Ekim 2015, 09:31 Editör reşat tula

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal kendilerini eleştirenlere “ Rize”de ki projeleri eleştirenler bu projelerin üzerine katkı yaparak kendileri proje üretsin, göreve geldiğimizde tek tünel vardı, şimdi sayısı 10 u geçti” dedi.

53 Gazeteciler Derneğinde basın mensupları ile kahvaltıda buluşan AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal seçimlerde son haftaya girdiklerini belirterek “ Pazar günü yapılacak olan seçimlerden ıstıkrarın çıkmasını istiyoruz. Zor günlerin geride kalması için kararı hükümet olmalı, yeniden istıkrar olabilmesi için  tek partının kazanması gerek. Milletin bu süreci iyi değerlendirmesi lazım. 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar çıkmadı ve bu süreçte ülke geriye gitmeye başladı,  halen bizi iktidar sayanlar var, halbuki ortada seçim hükümeti var” dedi.

    Rizeli sandığa gitmeli

7 Haziran seçimlerinde Rize”de 35 bin kişinin sandığa gitmediğini belirten Karal” O tarihte yaylada, çay”da olanlar vardı. Şimdi artık herkes ya köyünde, ya da şehir merkezindeler, bu seçim Türkiye”nin geleceği ile ilgili bir seçim, bu seçimlerde vatandaşlarımızın sandığa gitmesini bekliyorum. Vatandaş elini vicdanına koyarak sandığa gitmeli, biz milletin kararına saygılıyız, inşallah bu seçim sonunda 7 Haziran sonrası yaşananlar yaşanmaz” dedi.

    10 Numara projeler muhattabına sorulmalı

Karal bir soru üzerine “ Biz Belediyenin işlerine karışmayız, 10 numara projelerden bir kaçtanesi bizim takıp ettiğimiz projeler,  biri meydan projesi ve bunu Bursa belediyesi yapacak, öncelikle eski adliye binasının kalkması gerek, buranın kalkması için Ağız ve Diş sağlığı binasının bitmesini bekliyoruz.  İkincisi ise Mavı Şehir projesi ve bu proje ile ilgili bakanlar kurulu kararı gerekiyordu,  Lojistik ve Mavi şehir projesi için 4,5 trilyon harç yatması gerekiyordu, bakanlıklar arasında harcı ortadan kaldırmak için bakanlar kurulu kararı çıkarttık, Çiftekavak”tan Engindere”ye kadar olan alan için böyle bir karar çıkartıldı ve harcı bir bakanlıktan diğerine yatması gerekiyordu, bunu ortadan kaldırdık. Çiftekavak, Engindere arası yeniden planlaniyor, mavi şehir bunun sadece bir bölümünü kapsamakta.  Isırlık projesi ise hayata geçiyor, ihalesi yapıldı” dedi.

   Rize”yi tünellerle çevirdik

Karal konuşmasında göreve geldikerinde Rize”de bir tünel olduğunu ve Rize”ye 10 un üzerine Tünel yaptıklarını belirterek “ Bunların en büyüğü Dünya”nin ikinci büyük tüneli olan Ovit Tüneli, Çayeli, Pazar, İkizdere yolunda birçok, Pehlivantaşı yolunda, Salarha tüneli ihalesi yapıldı, çıkış noktasında küçücük bir sorunu aşmaya çalışıyoruz ve Tünel inşaatı başlayacak.  Salarha tünelinin ihalesini yapmasaydık, şimdi bu tünel konuşulur olamazdı. 26 Mayis tarihinde bu tünelin ihalesi oldu.  şu an bizi herkes iktidar sayiyor, seçim hükümeti var ve herkes faturyı bize kesmeye çalişiyor” dedi.

       Modern paketleme 1 yılda bitecek

Dünya”nin en modern paketleme tesislerinin İyidere”de yapıldığını belirten Karal” 263 Milyan Tl ye mal olacak olan bu tesisler Deniz suyundan kendi enerjisini üretecek. Ovit Tünelinin açılması ile birlikte bu tesisler den herkes yararlanabilecek ve Tünelden gelenler burada çaylarını yudumlayıp , hediyelik çaylarını alarak seyahatlarına devam edecekler” dedi.

    Yeni fabrikalar yapılacak

Rize”de Ç.Hemşin ve İkizdere ilçesinde çay fabrikası olmadığını belirten Karal “ Fındıklı, Ç.Hemşin ve İkizdere ilçelerimize yeni fabrika yapımı için hazineden karar çıktı, ancak yer sorunu meselesi var, Ç.Hemşin ve İkizdere”de yer ariyoruz, Fındıklı”da ise fabrika kuracağımız alanın yanında küçük bir arazı sahibi ile sorunumuz var, bunu aşmaya çalışıyoruz, rekolteyi artırmak isteyen adaylar önce arsa konusunda bize destek versinler, rekolte biz göreve gelmeden 5 bin 600 ton dolayındaydi, bugün 2600 ton artarak 8 bin 200 tona çıktı” dedi.

    Hava alanı alanında balıkçı teknesi yok

Aylardır Pazar ve Çayeli arasında havaalanı yapılacak deniz üzerinde teknelerin sontaj çalışması yaptığını belirten Karal “ Muhalefet Hava limanını soruyor, Pazar girişinde gemiler sontaj çalışması için aylardır çalışmakta, onlar balıkçı teknesi değil, bir şey konuşurken araştırıp konuşsunlar, Rize projeleri için destek versinler. Adayları yalnış yönlendirenler var, gelsin sorsunlar ve destek versinler” dedi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI