Karakter boyutu :
ORGANİK ÇAY TARIMI SAYESİNDE ORGANİK BAL ÜRETİLDİ

ORGANİK ÇAY TARIMI SAYESİNDE ORGANİK BAL ÜRETİLDİ

Tarih 06 Kasım 2015, 16:49 Editör reşat tula

Rize Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Organik Bal Üreticisi Sabit ÇELİK, “Çaykur’un, Çayeli senoz vadisinde başlatmış olduğu organik çay tarımı ve bu bölgenin organik tarım havzası olması sayesinde ilk defa organik bal üretmiş oldum.

Organik çay tarımın ilk meyvelerini böylelikle elde etmiş oldum. Çayeli senoz vadisindeki organik tarım projesi çalışmalarını hayata geçiren, Çevre Eski Bakanımız, Çaykur Genel Müdürümüz Sayın İmdat Sütlüoğlu’nu makamında ziyaret ederek, organik çay tarımı sayesinde, organik bal üretimini elde etmemize vesile olmasından dolayı tebrik ve teşekkürlerimi sundum. ”dedi.
Özel bal üreticisi ve aynı zamanda, Rize Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Sabit Çelik, “Çaykur Genel Müdürlüğümüzün, çay tarım alanlarını, havza bazında organik çay tarımına açması, yöre insanımızın yeni organik ve doğal ürünleri yetiştirme ve üretmeye karşı bakış açılarını değiştirmiştir. Konvansiyonel arıcılıktan, organik arıcılığa geçişi hızlandırmıştır.

Arıcılık faaliyetleri, kırsalda yaşayan insanlarımız için ekonomik bir faaliyet olmakla birlikte, kültürümüzde var olan bir uğraş ve ata mesleği olarak da yapılmaktadır. Balın bir gıda maddesi olmasının ötesinde, şifa kaynağı olarak tüketilen önemli bir besin kaynağıdır. Son yıllarda, üretiminde yapılan yanlışlar sonucu, tüketicilerin bala olan güveninde tereddütler oluşmuştur. Onun için, üretiminden, tüketimine kadar balın tüm aşamalarında suni beslenme ve kimyasal ilaçlama yapmadan, organik tarım alanlarında, her aşaması bir kontrol ve sertifikasyon kuruluşunca denetlenen ve sertifikalandırılan arıcılık faaliyetlerine gerçek organik arıcılık denmektedir. Yöre insanı olarak, Çaykur’un bölgemize sunmuş olduğu bu imkanı iyi değerlendirdik.

Bu çalışmalarımızda bizlere ÇAYKUR’un yanında, Rize Tarım İl Müdürlüğünün önemli katkılarıyla ilk sertifikalı ürünümüz organik balımızı tüketicilerimizin istifadelerine sunmuş olduk. Organik tarımı kısa zamanda, Rize’nin birçok bölgesinde hayata geçiren, Çaykur Genel Müdürümüz Sayın İmdat Sütlüoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi. HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI


Rize Haberleri

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı Rize'nin Ardeşen ilçesinde kaya düşmesi riski nedeniyle bir okul binası boşaltıldı.

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor Rize’de koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların temaslı olduğu kişiler hakkında yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe ...

Tüm Fotoğraflar    

  28.10.2020
 

28.10.2020..

İzlenme: 2

   
  27.10.2020
 

27.10.2020..

İzlenme: 3

   
  26.10.2020
 

26.10.2020..

İzlenme: 19

   
  24.10.2020
 

24.10.2020..

İzlenme: 20

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

Tüm videolar