Karakter boyutu :
“Yaşama Yol Ver” Projesi Rize’de Tanıtılıyor

“Yaşama Yol Ver” Projesi Rize’de Tanıtılıyor

Tarih 10 Kasım 2015, 16:33 Editör reşat tula

Vali Ersin Yazıcı, Sağlık Bakanlığının yürüttüğü "Yaşama Yol Ver" medya kampanyasının tanıtım etkinliğine katıldı.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanıp organize edilen 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesini amaçlayan  "Yaşama Yol Ver" projesi Rize Valiliği önünde gerçekleştirilen bir programla tanıtıldı.
Toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen tanıtım programına Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Emre Nebioğlu, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Gökhan Demiral, sağlık çalışanları ve diğer ilgililer katıldı.
YAŞAMA YOL VER
Konu hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Acil Sağlık Hizmetlerinin daha hızlı sunulması ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri bünyesindeki ambulanslar ile sağlık ekiplerinin vakalara zamanında ve hızlı ulaşmaları için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘"Yaşama Yol Ver" kampanyasının uygulandığını belirterek, "112 Acil Çağrı hattı hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken önemli bir hattır. 112 acil yardım hattını gereksiz aramalarla meşgul edilmemesi ile ilgili farkındalığın arttırılması amaçlanıyor Vatandaşımızın gereksiz olarak meşgul ettiği 112 telefon sırasında gerçek ihtiyacı olan hastanın ulaşamaması kişilerin hayatını kaybetmesine ve sakat kalmasına yol açabilir. 2015 yılı ilk on aylık dönemde ilimiz 112 acil yardım hattımıza 330 bin 408 çağrı düşmüş ve bunların 26 bin 683 çağrıya acil vaka çıkışı yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan 303 bin 725 çağrının (%90’a yakın)  gereksiz veya asılsız olduğu görülmektedir" diye belirtti.
Vali Ersin Yazıcı ise gazetecilere yaptığı açıklamada, 112 hepimizin bildiği gibi hayat kurtarıyor. Hayat kurtarırken de dakikalar bazen de saniyelerin dahi önemli olduğunu hatırlattı.
ASLA UNUTMAYALIM!
Vatandaşların trafikte acil yardım ambulanslarına yol vermesinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan Vali Yazıcı, "Proje ile, 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesiyle ilgili toplumsal farkındalığı arttırmak hedefleniyor. 112 hayat kurtarıyor bunu asla unutmayalım. Trafikte de ambulanslarımıza öncelik gösterelim. Onlar için bir saniye bile çok kıymetli olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. Trafikteki duyarlılık binlerce insanın yaşama tutunmasına vesile olabilir" şeklinde konuştu.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI