Karakter boyutu :
KİVİ HASADI 15 KASIM’DA BAŞLIYOR

KİVİ HASADI 15 KASIM’DA BAŞLIYOR

Tarih 10 Kasım 2015, 16:35 Editör reşat tula

Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde kivinin hasat tarihinin belirlenmesi amacıyla toplantı düzenlendi.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde üretilen kivilerin hasat olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığının tespiti için Rize Kivi Birliği tarafından şeker ölçümü gerçekleştirildi. İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ölçümlerde, Rize ve çevresinden getirilen kivi numunelerinde şeker ölçümü gerçekleştirildi. Yapılan ölçümlerde, şeker ortalamasının, hasat olgunluğu olarak kabul edilen 6.5 değerinin üzerinde olduğu tespit edildi. Yapılan açıklamada 15 Kasım tarihinden itibaren kivi hasadının başlayabileceği ancak üreticilerin kivi hasadına başlamadan önce kendi bahçelerinde de şeker ölçümleri gerçekleştirmeleri istendi.
TEKNİK ÖLÇÜMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl rekoltenin artacağını belirterek "2015 yılı kivi hasadı için teknik ölçümleri gerçekleştirdik. Yapılan ölçümlerde ortalama şeker değerinin 6,5’in üzerinde olduğu anlaşıldı. Üreticilerimiz 15 Kasım tarihinden itibaren bahçelerine girebilir. Bu yıl bu kalitenin de istenilen düzeyde olacağını tahmin ediyoruz" dedi.
ZORUNLU HALE GETİRMEKTEDİR
Kiviyi muhafaza edecek depoların Organize Sanayi Bölgesine kurulabilmesi için yer tahsisinde bulunulduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı ise, "Kivide yaşanan sorunların temelinde arz fazlasından ziyade ürünün depolanamaması geliyor. Ürünü depolayacak soğuk hava depolarının olmayışı hasattan kısa bir süre sonra ürünün satılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu yüzden ürünün fiyatını satıcı değil alıcı belirlemektedir. Soğuk hava deposunda ortalama 7 ay gibi bir süre ürünün saklanması mümkündür. Üretici, hasattan hemen sonra ürünü satmak zorunda kalmayınca, alıcının tavrı da buna bağlı olarak değişecektir.   Amacımız her alanda olduğu gibi tarımda da inceleme ve çalışmalarda bulunarak, kaliteli ürün almaktır. Tarım yetkililerimiz ekim zamanından başlayıp hasat dönemine kadar görevini en iyi şekilde yaparak, çiftçilerimize yol gösteriyorlar. Çiftçimizin daha fazla kazanması için her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Yöneticiler olarak, çiftçimize acaba nasıl daha iyi hizmet ederiz düşüncesindeyiz "şeklinde konuştu.
Toplantıya, Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şafak Bulut, Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bazı kivi yetiştiricileri ile alıcıları katıldı.

Rize Haberleri

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı

Rize'de Kaya Düşmesi Riski Nedeniyle Bir Okul Binası Boşaltıldı Rize'nin Ardeşen ilçesinde kaya düşmesi riski nedeniyle bir okul binası boşaltıldı.

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor Rize’de koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların temaslı olduğu kişiler hakkında yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe ...

Tüm Fotoğraflar    

  04.12.2020
 

04.12.2020..

İzlenme: 5

   
  03.12.2020
 

03.12.2020..

İzlenme: 8

   
  02.12.2020
 

02.12.2020..

İzlenme: 19

   
  01.12.2020
 

01.12.2020..

İzlenme: 14

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar