Karakter boyutu :
RİZE EĞİTİMDE YÜKSELİŞE GEÇTİ

RİZE EĞİTİMDE YÜKSELİŞE GEÇTİ

Tarih 14 Kasım 2015, 16:03 Editör reşat tula

Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi (RENK) ile Rize’nin eğitim sıralaması 13 basamak yükseldi.

Rize’nin başarılı İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin DURMUŞ: 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında sosyal ve kültürel faaliyetlerden akademik başarıya, paydaş işbirliğinden okuma seferberliğine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

Özellikle Vali Ersin Yazıcı’nın İlimize atanmasının hemen ardından eğitimde başlattığı (RENK) projesinin son derece önemli olduğunu ve Rize’mizin Eğitimine çok büyük ivme kazandırdığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş şöyle devam etti. 

’’Geniş bir katılımla Sayın Valimiz Ersin YAZICI’nın himayesinde yürütülen Renk (Rize’de Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi sayesinde ilimiz eğitiminde çok ciddi bir farkındalık oluşturuldu.  

RENK tüm paydaşların katıldığı çalıştaylarla; ilimizin kendi dokusu içerisinde değerlendirilip, açık alanlarının belirlenerek oluşturulan çok kapsamlı bir eğitim projesidir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen proje sadece akademik başarıya odaklı olarak yapılmış bir proje değildir. Akademik Başarının yanı sıra Değerler Eğitimi, Personelin Mesleki Gelişimi, Paydaş İşbirliği ve Sosyal Paylaşım temalarını içerisinde barındıran kapsamlı bir projedir. Renk Projesi ile amacımız, ilimizin kamuoyunda gündemin ilk sırasında eğitimin olmasını sağlamak, tüm paydaşlarımızın katkıları ile farkındalık yaratmak, bütün kesimlerin desteğini alarak ilimizde eğitimin kalitesini yükseltmek olmuştur’’ Dedi. 

    İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş: ‘’2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı ile başlayan projenin yılsonu itibari ile çıktılarını değerlendirirsek; 

 TEOG sınavında il ortalamamız %7,98 artmıştır. YGS’den LYS’ye girmeye hak kazanan öğrenci oranımız %11,52 artmış, LYS’de yerleşen öğrenci oranımız da % 11,56 oranında artmıştır. Bu artışlarda, il genelinde lise ve ortaokul öğrencilerimize iki dönemde de ücretsiz olarak yaptığımız deneme sınavları, sınav değerlendirmeleri akademik başarıdaki artışımızda etkili olmuştur.  

Düzenlenen sportif faaliyetler ile tanışma ve kaynaşma oluşarak bir nevi motivasyon sağlanmıştır. Örneğin okullar arası düzenlenen voleybol turnuvasına 24 okuldan 236 öğretmen katılmış olup turnuva iki ay sürmüştür. Öğrenci, öğretmen, veli katılımlarının sağlandığı çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Spor, sanat, kültürel alanlarda başarı gösterenler ve alanında başarılı çalışmalar yaparak farkındalık yaratan öğretmenlerimizin ödüllendirilmelerine önem verilmiştir. 

Paydaş işbirliği ile ilgili olarak tüm kesimlerin kitap okuma saatlerine katılımları toplumda farkındalık yaratmış olup aynı zamanda da yaptıkları kitap bağışları ile de eğitime katkı sağlamışlardır. Yılsonu verilerine göre il genelinde 30.503 kitap dağıtımı gerçekleştirildi. Rize ilinde yaklaşık 57.011 öğrenci toplamda 865.745 adet kitap okudu. Kişi başına ortalama 12,18 kitap okuma oranı gerçekleşmiştir. 

Proje kapsamında ilimize davet edilen kariyer sahibi şahsiyetler marifeti ile öğrencilerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize seminer, konferans, panel vb. etkinlikler düzenlenmiştir. Ayrıca STK’larla işbirliği içerisinde öğretmen ve idarecilerimizin mesleki gelişimleri için seminer programları yapılmıştır. 

Renk Projesi kapsamında Çanakkale Zaferinin 100. Yılı olması münasebeti ile alanlarında başarılı 500 öğrenci ve 20 öğretmenimiz “Rize’den Ecdada Yolculuk” çerçevesinde Çanakkale’ye gitmişlerdir. Öğrencilerimizin duygularını kâğıda döktüğü gezi yazıları kitaplaştırılıp dağıtılmıştır. Ayrıca yine proje kapsamında çok sayıda vatandaşımızın ve 450 öğrencinin katıldığı Ovit Kar Şenliğinde “ En Çok Kişi İle Kardan Maket Yapma”  rekoru kırılmış olup bu derece Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.    

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında ilimizin toplamda 11 AB Projesi kabul edildi. Bu eğitim-öğretim yılında projelerin 4 ü devam etmektedir. Bu bağlamda personel ve öğrenci hareketlilikleri ile öğretmen ile öğrencilerimiz yurtdışında ortak oldukları ülke kültürlerini, eğitimlerini tanıyor ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamış oluyorlar. Ayrıca İlimiz genelinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarına 29 okulumuzla katılım sağlanmıştır.  Yüzlerce proje sergilenmiştir.  
Resim, şiir, kompozisyon ve mektup yazma yarışmalarında öğrencilerimiz ulusal düzeyde önemli başarılar göstermişlerdir.    
Bakanlığımız tarafından yürütülen Fatih Projesi kapsamında ilimizde liselerin tamamında ve ortaokulların büyük bölümünde altyapı çalışmaları bitmiş, kalan okullarımızla ilgili çalışmalar da Ocak ayı itibariyle tamamlanacaktır. Bu bağlamda ilimiz okullarına 1,674 etkileşimli tahta takıldı, 8513 tablet dağıtıldı. 
İŞ-KUR tarafından TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında ilimiz genelinde 1129 eleman 15 Ekim tarihi itibariyle okullarımızda temizlik görevlisi olarak işe başlatılmış olup, bu sayede okulların temizlik sorunu ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca il genelinde “Beyaz Bayrak” projesini yeniden başlatacağız.  

Eylül ayında yaptığımız RENK Projesi Değer lendirme Çalıştayında projenin güçlü ve zayıf yönleri masaya yatırılarak kapsamlı bir değer lendirme yapılmıştır. 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında da elde ettiğimiz başarıları ve güzellikleri devam ettireceğimizi düşündüğünü ifade eden Durmuş... 
‘’Yapmış olduğumuz faaliyetlerde bizden desteklerini esirgemeden yanımızda olan tüm paydaşlarımıza, öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum’’ dedi. 
Orhan YAZICILAR

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI