Karakter boyutu :
KUTSAL TOPRAKLARDA MANEVİ ŞİFA!..

KUTSAL TOPRAKLARDA MANEVİ ŞİFA!..

Tarih 27 Kasım 2015, 17:10 Editör reşat tula

Rize ‘’Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği’’ tarafından organize edilen kanser hastalarına manevi destek amacıyla projelendirilen "Kutsal Topraklarda Manevi Şifa" adı altında Umre programı gerçekleştirilecektir.

Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği Başkanı Dr. Nilüfer Emen yaptığı açıklamada, derneğimizi 2013 yılında bu gönül veren insanlarla bir araya gelerek kurduklarını belirterek, "Ben de bir kanser hastasının çocuğuyum. Tüm sıkıntıları bildiğimiz için hastalarımızın psiko-sosyal ve manevi destek olmak için bu derneği faaliyete geçirdik" dedi.

Derneğin kısıtlı imkanlarla ve hayırseverlerin desteğiyle çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Emen, "Amacımız hastalarla gönül bağını kuvvetlendirmek. Onların dertleri ile dertlenen arkadaşlarımızla birlikte hastalarımıza çare bulmak için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Emen, Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği olarak Rize Valiliğinin ve hayırsever iş adamları ve bağışçıların katkılarıyla kanser hastalarına manevi destek için 'Kutsal Topraklarda Manevi Şifa' projesini hayata geçirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

Kuruluşumuzdan bugüne kadar çok önemli projeleri hayata geçirdik. Bir çok hastalarımızı Rize’nin en ücra köşelerinde tespit ederek ulaşmaya çalıştık ve onlarla buluştuk. Onlara maddi-Manevi destek sağladık. Gezi programları yaptık. Psikoonkoli Eğitimi düzenledik. Bunun yanında Kanserle mücadele ve Hemşirelik Paneli düzenledik.

Şimdi ise: ‘’Kutsal Topraklarda Manevi Şifa’’ Projesini hayata geçirmenin çalışmalarını sürdürüyoruz.

UMRE PROGRAMI:

"Bu projede bazı kriterlerimiz vardı. 18-65 yaş arasındaki tüm kanser hastalarımıza duyuru yaptık. Maddi durumunun iyi olmaması kriterimizdi. Hiç umreye ve hacca gitmemiş olması da kriterlerimizden birisiydi. Seyahat engeli olmamasını da göz önünde bulundurduk. Doktor raporu istedik. Aile gelir seviyelerinin gösteren beyanları istedik. Bunların arasında bize 30 kişi başvuru yaptı. Bu başvurular arasından ekibimizle birlikte bunları değerlendirdik. Bir çoğunu elemek zorunda kaldık. Ana kriterimiz maddiyattı, gelir seviyesi daha düşük olan hastalarımızı tercih etmeye çalıştık. Değerlendirme neticesinde Allah'ta bu güzel hizmete bizleri vesile kıldı."

 

Emen, 18-65 yaş arasındaki başvuru koşullarına uygun kanser hastalarından 7 kişiyi 15 Aralık'ta umre ziyaretine göndereceklerini aktararak, "Bir hafta kalacaklar. İbadetlerini yapacaklar. 22 Aralık'ta da geri dönecekler. İnşallah geri döndükleri zaman hastalıkla baş etme yetenekleri de daha fazla artmış olacak. Manevi destekle daha hastalıklarının gidişatında olumlu gelişme olacağına ümit ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

SEVİNÇ VE MUTLULUK GÖZ YAŞLARI:

Proje sırasında çok duygusal anlar yaşadıklarını anlatan Emen, "Hastalarımızı telefonla arayıp söylediğimiz zaman telefonun bir ucunda hastalarımız ağladı diğer ucunda ise bizler ağladık. Hastalarımızın da nasipleri varmış. Kutsal topraklara gidecekler. Bu  duygusal anların yaşanması lazım çok anlatılacak duygular değil. Hastalarımızı o kutsal topraklara göndermek bizlere nasip oldu. Bunun içinde çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

 

Umreye gideceklerden Nuran Kopuz da  çok heyecanlı olduklarını söyleyerek, "Çok güzel bir duygu. Sabırsızlıkla oraya gitmeyi bekliyoruz. O kutsal topraklara gitmek en büyük hayalimden öte hayatımda yapamayacağım bir şeydi. Gidecek imkanım da yoktu. İlk defa gideceğim. Bunun içinde çok mutluyum" diye konuştu.

- "Hayatımda böyle güzel bir hediye almamıştım"

Hamdiye Altunbaş da, çok mutlu olduğunu dile getirerek, "Hayatımda böyle güzel bir hediye almamıştım. İlk defa o kutsal topraklara gideceğim. Çok heyecanlandım. Aklımdan bir sürpriz olsa da gitsem diye düşünüyordum. Biz hasta olduğumuz için Allah'ım isteklerimizi kabul etti, bilemiyorum. En çok oraya gitmeyi hayal ediyordum. O dileğim de kabul oldu" sözlerine yer verdi. 

Bu projede yer alacak hastaların sevinçleri yüzlerinden okunuyordu. Onlar dualarını yaparken bir taraftan da sevinç gözyaşları akıtıyorlardı.

Orhan YAZICILAR

nilufer-emen-001.jpgRize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI