Karakter boyutu :
MUHTARLAR BU KEZ ÇEVRE İÇİN BİRARADA

MUHTARLAR BU KEZ ÇEVRE İÇİN BİRARADA

Tarih 01 Aralık 2015, 15:40 Editör reşat tula

Rize Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Çevre Servisi Geri Dönüşüm projesi kapsamında DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel Ürt.San. ve Tic.A.Ş ve Riçev geri dönüşüm atık maddeler inş. nak. ve tic. ltd. şti. aracılığıyla yürüttüğü çalışmanın sunumunu bugün Deha Bölge Denetmeni Münür İŞBİLİR, DEHA Bölge Sorumlusu Hakan KÖKSAL ve DEHA Bölge Müdürü Yıldırım BİLGİLİ ve RİÇEV Çevre Mühendisi Kadir CİVELEK tarafından gerçekleştirdi.

Yapılan toplantı Belediye Başkan yardımcısı İsmet SİVRİKAYA, Çevre komisyonu Meclis üyeleri ve Rize Belediyesi Mahalle muhtarları katılımları ile gerçekleştirildi.

ÇEVREMİZ KİRLENİYOR…

Toplantıda Geri Dönüştürülebilir ambalaj atıkları ( cam, metal, plastik, kağıt,karton ) ve Bitkisel atık yağlar hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Çevre kirliliği dünyada olduğu gibi, gün geçtikçe artan boyutlarıyla ülkemizde de önemini hissettirmektedir. Kirlenme,doğal kayanklarımızı kullanılmaz hale getirirken, insanlarımızı da tedirgin etmektedir. Artan nüfus ve sanayileşme ile birlikte; kullanım sonucu oluşan artık maddelerin miktarı ve özellikleri ,günümüzde öylesine büyümüştür ki, doğanın, kontrolsüz bir biçimde atılan bu artıkları özümlemesi artık mümkün olmamaktadır.

TEMİZ ÇEVRE VE TEMİZ TOPLUM BİLİNCİNE İHTİYAÇ DUYULMAKTA…

Yeryüzünde kullanılmayan, doğallığını koruyabilen alanların sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Su, hava, toprak, orman gibi, insan yaşamı içinde hayati öneme sahip unsurların kirlenmesi ve tahribi de her geçen gün artmaktadır. Bozulan doğal denge iklimleri değiştirmiş ve beraberinde bir çok doğal felaketin meydana gelmesine sebep olmuştur. Tüm bunların neticesinde çözüm odaklı temiz çevre ve temiz toplum bilincine ihtiyaç duyulmaktadır. MUHTARLAR BİLGİLENDİRİLDİ… Rize belediyesi muhtarlıklarına bırakılacak atık yağ bidonlarının halka duyurulması, atık yağların geri dönüş aşamaları, bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararlar, ambalaj atık yönetim planı ve Rize Belediyesinin konu ile ilgili çalışmaları anlatılarak muhtarlarımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Lavabo ve çevreye bırakılan 1 litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre suyu kirletmektedir. Muhtarlarımız bahsi geçen firmalar ve Rize belediyesi ile birlikte çalışıp daha temiz bir çevre oluşturmak için kolları sıvadı.

VATANDAŞ HEM KORUYACAK HEM HEDİYE ALACAK…

Bu aşamadan sonra vatandaşlarımız muhtarlıklardaki atık yağ bidonlarına bitkisel atık yağlarını bırakabilecek ayrıca her 5 litre atık yağ için 1 litre sıvı sabun hediyesi alacaktır. Ayrıca ambalaj atıklarının toplanması için belirlenen aşamalarda poşet, iç mekan kutusu, konteyner ve kafesler vatandaşlarımızın kullanımı için sağlanacaktır.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI