Karakter boyutu :
Karal  Yatırımları Değerlendirdi

Karal Yatırımları Değerlendirdi

Tarih 22 Aralık 2015, 14:25 Editör reşat tula

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal düzenlediği basın toplantısında Rize`de ki yatırımları değerlendirdi.

Rize Öğretmen evinde basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal 7 Haziran seçimleri sonrasında ülkede yatırımların hız kestiğini 1 Kasım seçimleri sonrasında ise normal seviyeye geldiğini belirterek “Ülkemiz zor günlerden geçiyor, etrafımız ateş çemberi içinde, buna sessiz kalmamız mümkün değil, tarih boyunca birlikte hareket ettiğimiz soydaşlarımız bu ülkelerde ateş çemberinin içinde kaldılar. Ülkemizde ise terör belası devam etmekte ve bununla mücadelemiz sürmekte” dedi.

Karal Rize yatırımları konusunda ise “Hava alanı projesi son aşamaya geldi,550 trilyon a mal olacak olan Havaalanı Giresun –Ordu hava alanının iki katı maliyetinde olacak, orada 35 milyon ton dolgu kullanıldı, Rize'de ise 100 milyon ton dolgu kullanılacak” dedi.

Lojistik üst çalışmalarının son aşamaya geldiğini Çevre bakanlığı ile ulaştırma bakanlığının birlikte çalıştığını belirten Karal “ eski para ile 2,5 katrilyona mal olacak olan Lojistik üst için 800 dönüm alan doldurulacak” dedi.

Mavi Şehir projesinin gün itibariyle askıdaki son günü olduğunu belirterek “ Bu proje bir aydır askıdaydı ve bugün itibariyle askıdan indirilecek, itirazlar olmadı, sadece Belediyenin bazı değişiklikler isteği oldu. Askoroz deresi ile Çiftekavak arasında 8,5 km lik bir mesafeyi içinde almakta, öncelikle Sahil projesi için vakıf kurulması gerekmekte” dedi.

 Varda suyu projesinin ihalesinin verildiğini belirten Karal” Şu an müteahhit şantiye kurma çalışmalarını sürdürmekte, bu ülkemizde bir ilke imza atmak demektir, DSİ ilk kez böyle bir projeye imza atmakta ve köy suyu ihtiyacını karşılamakta, bunun yüzde 70 i özel idarenin yüzde 30 u ise Kendirli, İyidere, Kalkandere ve Derepazarı belediyelerimizin hissesine aittir” dedi.

Isırlık mevkiinde yapılacak olan piknik alanı projesinin ihalesinin yapıldığını belirten Karal “ Artık yaz aylarında halkımız rahat bir nefes alacak, şehir neminden kurtularak temiz ve doğal bir alana çıkabilecek. Bunun yanında Yusuf Karalı eğitim merkezinin yanında 15 dönüm bir arazı kamulaştırılması yapıldı ve burada 130 lojman inşaatına başlayacağız,. Ülkemizde Rize ile birlikte 6 tane bulunan Din eğitim merkezi artık Dünya ”ya Din eğitmeni yetiştirecek”dedi.

Pazar ilçesinde 400 ton kapasiteli çay fabrikasının ihalesinin yapıldığını belirten Karal “ Artık her bölge kendi çayını işleyecek, bununla birlikte Ç.Hemşin, Fındıklı ve İkizdere ilçelerinde arazı arama ve kamulaştırma çalışmalarımız sürmekte, bu ilçelerde organik çay fabrikası izinleri çıktı” dedi.

 Salarha tüneli ihalesinin yapıldığını belirten Karal “ Tünel çıkışlarında ıstım lak çalışmaları sürmekte, buralarda yapılacak olan geniş kavşakların yapılabilmesi için çalışmalar sürüyor” dedi.

Türkiye'de 7 vilayeti birbirine bağlayan yolların duble olmadığın belirten Karal “ Rize “de mahallelerimizi bile birbirine bağlayan yolları duble haline getiriyoruz. Reşadiye- Pehlivantaşı yolu 5,5 km yol duble yol haline geliyor. Sanayi sitemizi Çiftekavak”a taşımak istiyoruz. Artık denize doğru büyüyemeyeceğimize göre iç kesimlere doğru büyümemiz gerek, Diyanet sitesi ile Deniz sitesi tarihi ömürlerini doldurdu, bunları yıkmak için çalışmalarımız var. Bu binalarda yapılan analizlerde bu binalarda oturmanın sağlıksız ve tehlikeli olduğunu öğrendik ve bu binaları kısa sürede yıkarak yerlerine Kentsel dönüşüm ile yenilerini yapmak istiyoruz” dedi.

Eski orta caminin yıkılarak sahilden iç kesime doğru bulvar yapmak istediklerini belirten Karal “ Dere üstlerinin açılması ihalesi yapılmış ancak buralarda ki binaları yıkmamız gerek, şemdi tek hayalım bu bulvarı açmak, bu çalışmalar ile Rize’yi Türkiye değil Dünya kenti yapmak istiyoruz” dedi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI