Karakter boyutu :
BAŞKANDAN GENÇLERE KARİYER TAKTİKLERİ…

BAŞKANDAN GENÇLERE KARİYER TAKTİKLERİ…

Tarih 24 Aralık 2015, 15:27 Editör reşat tula

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Ahmet Tevfik İleri Yurt Müdürlüğü tarafından dün akşam düzenlenen “Kariyer Günlerine” katıldı.

BAŞKAN KASAP ELDE ETTİĞİM HERŞEYDE “DUA” VAR…

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Ahmet Tevfik İleri Yurt Müdürlüğü tarafından Kariyer buluşma gecesinde, Üniversite ve Akademisyenlik tecrübelerini öğrencilerle paylaşmadan önce Mevlid Kandillerini kutlayarak sözlerine başladı. Başkan Kasap,” Hayatımda kariyer anlamında elde ettiğim her şeyin altında Dua’nın olduğuna inanırım. Dua’yı her zaman her fırsatta herkesten almanın yolunu aramışımdır hayatta. İnsanlara hizmet etme noktasında fırsatların oluşmasını hep Dua ile Cenab-ı Allah’tan isterdim. Bu görevi de Dua’larımızın bir karşılığı olarak görüyorum. Dini bilgim çok teferruatlı değildir ancak İnancımız ve imanımızın güçlü olduğuna inanıyor ve bu yolda hareket ediyoruz. Elbette bizden şikayetçi olan insanlarda çıkıyor, ama doğruyu yanlışı ayırt etmek noktasında kararlı bir tutum ortaya koyuyoruz.”

SADECE AKADEMİSYENLİK YAPMADIM…

Kısa bir süre özgeçmişinden bahseden Başkan Kasap, 3 Aralık 2013 tarihinden itibaren siyasetin içerisinde olduğunu dile getirerek, Belediye Başkanlığı anlamında siyaset yapacağının da hiç aklına gelmediğini söyledi, o yıllarda. Başkan Kasap, Doçentlik yaptığı yıllarda Akademisyenliğinin dışına çıktığını dile getirerek; “ O dönemde çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarına üye olarak yöneticilik yaptım. Örneğin Ankara’nın çeşitli ilçelerinde Rize dernekleri vardı, birkaç arkadaşla bu dernekleri birleştirerek Rize Dernekleri federasyonunu oluşturduk. Altı Yedi yıl kadarda bu federasyonun Başkan vekilliğini yaparak; Toplumsal olaylar, Rize’yle ve Rizelilerle iç içe olma fırsatı buldum. Üniversitenin dışında yaşayan insanlarımızla onların problemlerinin çözümünde katkılarımız oldu.”

EN İYİ SINAV SİSTEMİDİR…

“Üniversite sisteminde ÖSYM’nin yaptığı sınav sistemini biliyorsunuz. O sınav sisteminde ben yürütme kurulu üyesiydim. İstatistikçi Akademisyen olarak bu sistemin oluşmasına da katkı sunduk. Ölçümü, bilgiyi, paylaşımı, sınıflamayı şimdiye kadar ki tarihsel süreç içerisinde en iyi yapan sınav sistemi olarak görüyorum. Tabiki iyinin düşmanı en iyidir. Ama şu ana kadar yaklaşık On yıldır da güzel bir şekilde devam ediyor.”

2004 yılında Profesör olduğunu öğrencilere aktaran Başkan Kasap, Üç yıl kadar da Bölüm Başkanlığı yaptığını söyledi. O dönemde yaygın olan “Bologna ve Erasmus” İstihdam edilebilir öğrencilerin yetişmesini sağlayan sistemin yaygınlaşması ve kurulmasına ön ayak olan 15 Akademisyenden biri olduğunu söyledi.

ÖNEMLİ OLAN SİZİN NE OLDUĞUNUZDUR…

Başkan Kasap, “ İletişimin ışık hızına geldiği bir dönemde Ulaşamayacağınız bir bilgi yok. Hangi Üniversite yada hangi bölümde okuduğunuzun çok da önemi yok. Önemli olan sizin ne olduğunuz. Siz en İyimisiniz? Ya da en iyiler içindemisiniz. Hayatta her zaman en iyilere ihtiyaç vardır. Kısacası gelecekteki hayatınızda anlatmış olduğum olaylarla karşılaşabilirsiniz. Gereksiz zaman kayıplarını kontrol altına almalısınız. Hayata nerden başlayacağınızın kararını çok iyi vermek zorundasınız ki hayatınızın On yıl sonrası kazanç haline dönüşsün.

OLUMSUZLUKLARI ÇÖZÜN…

Öğrencilerin dikkatle dinledikleri Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Soru cevap kısmına geçmeden, “Hayatınızdaki olumsuzlukları çözün! Ve yolunuza güzel bir şekilde çalışarak hazırlanın” tavsiyesinde bulundu. Yarım saatlik soru cevap kısmının tamamlanması ile Kariyer buluşması Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Ahmet Tevfik İleri Yurt Müdür Vekili Şevki Saral’ın Başkan Kasap’a plaket takdimi yapması ile sona erdi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI