Karakter boyutu :
MEHMET AKİF ÖLÜMÜNÜN 79. YILINDA ANILDI

MEHMET AKİF ÖLÜMÜNÜN 79. YILINDA ANILDI

Tarih 25 Aralık 2015, 14:50 Editör reşat tula

Rize Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Rize Belediyesi tarafından Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 79. yılı dolayısıyla Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde bir anma programı düzenlendi.

Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın eşi Hanife Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ve eşi Menduha Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hüseyin Karaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sivrikaya, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Anma programında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ekrem Güzel tarafından verilen “Akif’le Başbaşa” konulu konferansta Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatı anlatıldı.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap programda bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına “Hakkıdır Hakka Tapan Milletimin İstiklal” sözü ile başlayan Başkan Kasap sözlerine şöyle devam etti; Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy bizlere Asım’ın neslini adres olarak göstermiştir. Vatanın ve İslam ümmetinin büyük bir felakete uğradığı bir devirde gelen Âkif, bütün bu ızdırabı derinden hissederek yaşamış ve üzerine düşen vazifeyi yapmak için her şeyini feda etmeyi göze almıştır. Yazmış olduğu şiiri Türkiye Büyük Millet Meclisine kabul ettirmiş ve bizlere Milli Marşımız olan İstiklal Marşımızı miras bırakmıştır. Rize Belediyesi olarak bu gibi faaliyetleri önemsiyoruz. Bu programın organizasyonunda bizimle hareket eden Rize Kent Konseyi Kadın Meclisimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan anma programında ayrıca Rize İçin Genç Girişim Derneği ( RİGG ) Tiyatro oyuncularından Huzeyfe Keskinkılıç şair Akif’i andıran görünümü ile bir oyun ortaya koydu. Kostümü ve görünümü ile Mehmet Akif’e benzeyen genç oyuncunun Akif’in dilinden söylemiş olduğu sözler ise izleyenleri duygulandırdı. Canlandırmanın sonunda genç oyuncuyu konuklar ayakta alkışladılar.

Anma programına konuşmacı olarak katılan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ekrem Güzel ‘e Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap tarafından teşekkür belgesi takdim edilirken, Rize İçin Genç Girişim Derneği ( RİGG ) Tiyatro oyuncularından Huzeyfe Keskinkılıç’a Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın eşi Hanife Yazıcı tarafından hediye takdim edildi.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  19.09.2020
 

19.09.2020..

İzlenme: 25

   
  18.09.2020
 

18.09.2020..

İzlenme: 28

   
  17.09.2020
 

17.09.2020..

İzlenme: 35

   
  16.09.2020
 

16.09.2020..

İzlenme: 30

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar