Karakter boyutu :
Rize'de zorlu kurtarma operasyonu

Rize'de zorlu kurtarma operasyonu

Tarih 02 Ocak 2016, 16:15 Editör reşat tula

Elmalı köyünde 3 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle yolların kapanması sonucu evlerinden çıkartılamayan 55 yaşındaki Muzaffer Akın, kar paletli araçla kurtarılarak hastaneye getirildi.

Elmalı köyünde 3 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle yolların kapanması sonucu evlerinden çıkartılamayan 55 yaşındaki Muzaffer Akın, kar paletli araçla kurtarılarak hastaneye getirildi.

Akın ailesi, kar yağışı nedeniyle yolların kapanması ve 55 yaşındaki babalarının aniden rahatsızlanması nedeniyle 112 acil yardım hattından yardım talebinde bulundu.

Bunun üzerine yetkililer yolun kardan kapalı olmasından dolayı kar paletli araçla Akın'ı kurtarmak için çalışma başlattı.

Köy merkezine kadar Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'ne ait araçla gelen ekipler, yaklaşık 15 kilometrelik kalan yolu kar paletli araçla devam etti.

Ekipler, yolda yer yer yaklaşık iki metreyi bulan kardan dolayı ilerlemekte güçlük çekti. Ekipler, kardan dolayı kapanmış olan kanavayı fark edemeyince kar paletli ambulans yan yattı. Köylülerin yardımıyla araç düştüğü yerden çıkartılmaya çalışıldı.

Çalışmalarının yoğun kar yağışı altında sürdüren ekipler, kar paletli ambulansı bulunduğu yerden çıkaramayınca köy merkezinde bulunan UMKE ekiplerinden yardım istedi.

UMKE, olay yerine ilerlerken yoğun kar yağışından dolayı yolun belli bölümünden sonra zincir kesmesi sonucu ilerleyemedi. Daha sonra durum kriz merkezine bildirilerek, Rize'den takviye ekip istendi.

Bunun üzerine olay yerine İl Özel İdaresi'ne bağlı ekipler yönlendirildi. Yaklaşık 10 saat süren çalışmanın ardından kar paletli araç düştüğü yerden çıkarıldı ve Akın'ın evine ulaşmak için tekrar harekete geçti.

Fakat ekipler Akın'ın evine yaklaşık 100 metre mesafe kala yolun ağaçlarla tamamen kapalı olduğunu fark etti. UMKE ekipleri Akın'ı yaya olarak evinden alarak kar aracının bulunduğu yere götürdü.

Akın, ambulansa alınarak ekiplerce sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra köy merkezinde hazır bekleyen acil yardım ambulansına alınarak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Muzaffer Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Allah devletimizden razı olsun. Bu dağın başından geldi, aradı buldu beni. Bunca eziyete rağmen, o kadar soğuk çekmelerine rağmen yine aldı getiriyor beni. Yaklaşık 1 buçuk metre kar vardı. Diyecek sözüm yok. Allah devletimize zahal vermesin" dedi.

Ambulansın kurtarılması esnasında yardım eden Sadık Çam ise, "Ambulans kanava düşmesi sonucu mahsur kaldı. Onu kurtarmaya gelen dozerde çok zorlandı. İnşallah hem ambulansımızı hem de hastamızı kurtaracağız. Ekipler 10 saattir bu operasyonu yürütüyor. İnşallah başarılı bir şekilde bu operasyonu bitireceğiz" diye konuştu.

Rize'de Zorlu Kurtarma Operasyonu galerisi resim 6

Rize'de Zorlu Kurtarma Operasyonu galerisi resim 5


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI