Karakter boyutu :
Engelli Gencin Yardımına Afad Yetişti

Engelli Gencin Yardımına Afad Yetişti

Tarih 04 Ocak 2016, 16:09 Editör reşat tula

Hafta sonu Türkiye genelinde yapılan açıköğretim lisesi sınavlarına yoğun kar yağışı dolayısıyla katılamayan engelli gencin yardımına AFAD ekipleri koştu.

Açık Öğretim öğrencisi olan 14 yaşındaki Ogün Çil, AFAD ekibinin yardımı ile evde sınav hizmetinden yararlanarak sınavına girdi.

Yılın son günlerinde Rize’yi etkisi altına alan soğuk hava dalgası hayatı birçok alanda olumsuz etkiledi. Kar yağışı boyunca AFAD koordinasyonunda aralıksız olarak görev yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi (AADYM), 122 numaralı hatta gelen ihbarları değerlendirerek vatandaşların sorunlarına en kısa zamanda çözüm bulmak için yoğun bir çalışma süreci geçirdi.

112 acil çağrı merkezi ile işbirliği yaparak birçok sağlık sorunu ile ilgilenen AADYM; köylere ve mahallelere ulaşımın sağlanması için de İl Özel İdaresi, Karayolları ve Belediye ile gerekli çalışmaları yürüttü. Elektrik ve iletişim hatları arızalarının giderilmesi içinde ilgililerle gerekli koordinasyon sağlandı.

Okulların il genelinde bir gün tatil edilmesine neden olan kar yağışı 02.01.2016 da etkisini yitirmesine rağmen arkasında bıraktığı yer yer 1.5 metreyi bulan kar yüksekliği ve yolarda oluşan buzlanma nedeni ile ulaşımı da olumsuz etkilemeye devam etti. Yoğun kar yağışından olumsuz etkilenenlerden biri de 14 yaşındaki Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) yani kas hastası Ögün Çil’di.

Engeline rağmen okuma azmi ile açık öğretim okuluna devam ederek eğitimini sürdüren Ogün Çil 03.01.2016 tarihinde yapılacak olan açık öğretim sınavına girecekti. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen evde sınav hizmeti ile sınava girecek olan Çil, yoğun kar yağışının ardında bıraktığı olumsuz şartlar nedeni ile sınav heyetinin ona ulaşamaması ihtimali ile karşı karşıya kaldı. AFAD ile iletişime geçen Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri sınav heyetinin Ogün Çil’in Küçükçayır Köyü’ndeki evine ulaşabilmesi için destek istedi. Gelen talep üzerine Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın da talimatı ile sınav heyetinin Küçükçayır Köyüne ulaşımının sağlanması için AFAD ekibi görevlendirildi. Birçok zor şartta görevini başarı ile yerine getirmiş olan AFAD ekibi yoğun kar yağışının ardından buzla kaplı yolda ilerleyerek sınav ekibini Küçükçayır Köyü’ne ulaştırdı.

Ailesi tarafından derslerine çok çalıştığı ifade edilen Ogün Çil; AFAD ekibi, Milli Eğitim Görevlileri ve sınav güvenliğini sağlayan Jandarma’ya kendisi için yapılan bu gayretten ötürü teşekkür etti. Rize Valisi Sayın Ersin Yazıcı’yı da unutmayan Çil, Sayın Valimize de teşekkür ederek evine davet etti.

Ogün Çil’in babası Seyfullah Çil, başta Rize Valisi Sayın Ersin Yazıcı olmak üzere AFAD Müdürlüğü’ne, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Jandarma'ya teşekkür ederek devletin yanlarında olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

2-045.jpg


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI