Karakter boyutu :
UMKE Üzerine Çay Dökülen Çocuk İçin Seferber Oldu

UMKE Üzerine Çay Dökülen Çocuk İçin Seferber Oldu

Tarih 04 Ocak 2016, 17:50 Editör reşat tula

Rize`de kar dolayısıyla yolu kapanan köyde üzerine sıcak su dökülmesi sonucu yanan Zeynep Akbayrak, yaklaşık 15 saat süren çalışmanın ardından, sağlık ekipleri tarafından evinden alınarak, kar paletli ambulansla hastaneye ulaştırıldı.

Kalkandere İlçesine bağlı Dülgerli köyünde yaşayan 14 yaşındaki Zeynep Akbayrak, annesinin  çay doldurmak istediği esnada baçaklarına çay dökülmesi sonucu yaralandı. Akbayrak'ın yakınları, cep telefonu ile ulaştıkları 112 ekiplerinden yardım istedi.
Rize Valiliği Kriz Merkezi yetkilileri, hastaya ulaşmak için Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerini (UMKE) görevlendirdi. Köy merkezine kadar UMKE'ye ait araçla ulaşan ekipler, Akbayrak'ın evine kadar olan 25 kilometrelik yolu kar paletli ambulansla aşmaya çalıştı.

Yoğun kar yağışı olan bölgeye kar paletli ambulans ulaşmakta zorlandı. Araç zaman zaman arıza yaparak, ekiplerin ulaşmasını güçleştirdi.

Köy merkezinde bulunan bir tamir ustası tarafından  aracın  ariza giderildikte sonra ekip tekrar harekete geçti. Fakat gidilecek olan köy yollarının dar olması ve yer yer çığ gelmesinden dolayı kar yüksekliğinin 4 metreye ulaştığı bölgelerde paletli kar ambulansının geçmesine müsade etmedi.

15 SAAT SÜRDÜ
Ekipler bunun üzerine durumu köy muhtarına bildirerek, İlçe Özel idaresi'nden  yolu açması için yardım istedi. Sağlık ekipleri mevcut konumlarında ayaz olmasından dolayı köy muhtarının evine  sığınarak, yardım gelmesini bekledi. Kalkandere İlçe Özel  İdaresi'ne bağlı ekiplerin diğer köy yollarından çalışma yapmasından dolayı olay yerine gelmesi 2 saat sürdü. Köy merkezinde yakıt ihmali yapan ekipler tekrar  harekete geçti. Köy yolunda yer yer aşırı kar olmasından ve çığ gelme tehlikesinden dolayı çok zorlandı. Ekiplerin yaklaşık 15 saat süren çalışmasının ardından ailenin bulunduğu eve ulaşıldı.

İLK TEDAVİ OLAY YERİNDE
UMKE personelleri tarafından olay yerinde ilk tedavisi yapılan Akbayrak, sedye ile kar paletli ambulansın bulunduğu bölgeye taşındı.
Buradaki müdahalenin ardından, köy merkezinde hazır bekletilen ambulansa ulaştırılan Akbayrak, sevk edildiği Kalkandere İlçe Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 

YOLA ÇIĞ DÜŞTÜ
Gürdere Köy Muhtarı Ahmet Akyıldız, "Gündüz saatlerinde operasyonumuz başladı. Kar paletli ambulans ile ulaşmaya çalıştık. Fakat yolda çığ gelmesi ve ağaçların düşmesi sonucu ilerleyemedik. Onun üzerine özel idare ekiplerinden yardım istedik. Bunun üzerine tekrar hastaya ulaşmaya çalıştık. Hastamıza sağ salim ulaşıp, hastaneye ulaştırmayı amaçlıyoruz" dedi.

KORKTUK YARDIM İSTEDİK
Ekiplere teşekkür eden baba Akbayrak, "Çay içmek  için bardağı doldurduk. O orada çattı mı ne yaptı fark edemedik.Bunun üzerine bizde korktuk hemen yardım istedik. Çok kar vardı ekipler bile ulaşmak için çok zorlandı. Allah devletimizden razı olsun" diye konuştu.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI