Karakter boyutu :
BAŞKANLAR ÇALIŞTAYI RİZE’DE YAPILDI

BAŞKANLAR ÇALIŞTAYI RİZE’DE YAPILDI

Tarih 14 Ocak 2016, 17:03 Editör reşat tula

Çevre yönetiminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla hazırlanacak Ulusal Strateji Belgesi için Türkiye genelinde yerel yönetimlerin görüşlerini almayı hedefleyen belediye başkanları düzeyinde ‘Bölgesel Belediye Başkanları Çalıştayı’ Rize’de gerçekleştirildi.

Türkiye’de Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi (ÇEKAP) C Bileşeni ‘Ulusal Strateji Belgesi’ oluşturma “Bölgesel Başkanlar Çalıştayı” Rize Belediyesi ve Rize Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde Rize Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği üyesi Belediyelerin katılımı ile gerçekleşen çalıştaya Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, çevre il ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Üç ayrı oturumdan oluşan Çalıştayın moderatörlüğünü “ÇEKAP” Projesinde Yerel Çevre Eylem Planlaması bileşeni sorumlusu M. Sinan Özden yaptı.

Çevre düzenlemesini konu alan çalıştay da, yerel çevre eylem planlamasına geçişini konu alan çalıştay’da, yerel yönetimlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konuda neler yapması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunularak görüşler alındı. Belediyelerin çevre sorunları ile ilgili geçmişte yapılan anket sonuçları değerlendirildi.

Çalıştayda gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında, Rize Belediyesi’nin “ÇEKAP” Projesi içeriğine uyumlu bir takım çalışmalarından bahseden Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Türkiye’de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Rize’de yapılan toplantıdan memnuniyet duyduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti;

AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM…

Geçmişte İstatistik Akademik çalışmalarım noktasında Avrupa Birliği sürecinde İstatistik konu başlığındaki projelerde yer aldığım için özellikle Avrupa Birliği çerçevesindeki başlıklarda çevre konusu en sıkıntılı konulardan birisi olduğunu biliyorum. Türkiye’de çevre ile ilgili birçok şey konuşuluyor fakat sonuç alma noktasında çok fazla bir yol aldığımız söylenemez. Bugün itibari ile çevreyi artık daha çok önemseyen bir konuma gelmiş bulunmaktayız. Bu nedenle bu tür projelerin, çevre yönetimini, çevre bilincini ve yerel yöneticilerimizin çevreye yönelik sorunların çözümlenmesinde katkılar sağlayacağına inanıyorum. Öncelikle belediyelerimiz çevre master planlarını oluşturması gerekir.

RİZE BELEDİYESİ OLARAK BU KONUDA ÇALIŞMALARIMIZ BULUNMAKTA…

Rize Belediyesi olarak RİÇEV ile birlikte yapmış olduğumuz anlaşma çerçevesinde atık ambalajlar toplanmaktadır. Atık yağ özellikle çevresel kirliliğin en önemli unsurlarından birisidir. Rize Belediyesi olarak buna yönelik atık yağ toplama çalışmamızı da gerçekleştiriyoruz. Atık pil toplama çerçevesinde okullarımız arasında ödülü yarışmalar düzenliyoruz. Böylece gençlerimize çevre bilincine yönelik duyarlılık oluşmasını sağlıyoruz. Atık su konusunda Rize Belediyesi sınırları içerisinde şuanda iki adet derin deşarj çalışmamız bulunmaktadır ve tamamlanmıştır.

KATI ATIKTAN ENERJİ ÜRETİMİ SAĞLANIYOR…

Üyesi olduğumuz Trabzon – Rize Katı Atık Birliği çerçevesinde toplanan katı atıklar Trabzon’nun Sürmene ilçesinde bir alanda depolanmaktadır. Söz konusu depolama alanında kurulan santral sayesinde çöpten saatte 2 bin 800 KW elektrik üretimi gerçekleştirilmektedir. Genel olarak bu manada belediyemizin yapmış olduğu çalışmaları özetlemiş oldum. Böyle bir çalıştay ile bizlerin bir arada toplanmasına vesile olan Türkiye’de Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi’nin yöneticilerine ve Rize Ticaret Borsamıza teşekkür ediyorum” dedi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI