Karakter boyutu :
Rize’de, “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” kutlandı

Rize’de, “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” kutlandı

Tarih 16 Ocak 2016, 11:29 Editör reşat tula

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “69. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” etkinlikleri kapsamında Hüseyin Yardımcı İlköğretim Okulu`nda düzenlenen programa Halk Sağlığı Müdürü Yardımcısı Mehmet Halit Baykal, Aile Hekimliği Şube Müdürü Dilek Ercan Köse, Rize Verem Savaş Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, toplumun en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan verem hastalığı hakkında toplumu bilgilendirmek gerektiğini, hastalığa karşı her kesimin dikkatini çekmek istediklerini söyledi. 

Tepe, “Tedavi görmemiş verem hastalarının öksürük, aksırık, hapşırma gibi  solunum yoluyla dışarıya attığı mikroplu havanın solunmasıyla hastalık bulaşacağını söyleyerek, şunları kaydetti:"Tedavi edilmeyen her hasta 10–15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Bulaşma en çok hasta ile yakın temasta olan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşları arasında olur. Vücut direncini düşüren AIDS, böbrek hastalıkları, kanser, alkol sigara alışkanlığı, madenci hastalığı gibi durumlarda hastalanma oranı daha yüksektir. Tedavi edilen hastalar da 2–3 hafta sonra bulaşıcılık büyük oranda yok olur. Hastalık en çok akciğer olmak üzere bütün organlarda oluşabilir. Hastalığın başlıca belirtileri; öksürük, balgam, kanlı balgam, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi ve göğüs ağrısıdır.Bu gibi şikayetleri olanlar hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir. Tedaviye rağmen 2–3 haftadan uzun süren öksürükler de Verem Savaş Dispanserleri’ ne yada Aile Hekimleri ne başvurmak gerekir” 

Verem hastalığına karşı tüm kesimin dikkatini çekmek istiyoruz.” diyen Tepe, hastalıktan korunmada el yıkama çok önemlidir. Hastalık insandan insana hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden bu durumda tek kullanımlık mendil kullanmak, hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Bol sıvı tüketilmesi, iyi beslenilmesi, evde istirahat etmeye dikkat edilmesi ve bulunduğumuz kapalı ortamların sık sık havalandırmaya özen gösterilmesi önemlidir" diye konuştu.
Rize genelindeki orta okul, lise ve dengi okulları öğrencileri arasında ‘Verem’ hastalığı konulu şiir, resim, kompozisyon ve karikatür dalında yapılan yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilere ödülleri Rize Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı, Rize Verem Savaş Derneği Başkanı tarafından verildi. 


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI