Karakter boyutu :
KIRIK NOTA KIZMAK YERİNE; ÇARE ÜRETİN..

KIRIK NOTA KIZMAK YERİNE; ÇARE ÜRETİN..

Tarih 22 Ocak 2016, 15:06 Editör reşat tula

Bugün Karne günü!..

Bugün Karne günü!..

Sayın Veliler!...

 Dünyaya kazandırdığınız ve çok sevdiğiniz çocuklarınızın karnelerindeki başarı ve başarısızlığı değerlendirirken, ‘’Karnenin, çocuğunuzun birinci dönemdeki derslerde; yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge’’ olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayınız.

Şöyle düşünün: Çocuğunuz takdir, teşekkür vb. belgeler aldığında ne kadar mutlu oluyorsanız, başarısızlığından da ne kadar sorumluluğunuzun ve payınızın bulunduğunu da aklınızdan çıkarmayınız.

KARNE GÜNÜ ÖNEMLİDİR..

Ebeveynlerin yıl içinde çocuğuna sürekli, ‘’Çalış, başarılı ol’’ dediğini, gerekirse öğretmen desteği sağladığını, ancak karneyi gördüklerinde  şok yaşayabileceklerini, bu durumda çocuğun akademik olarak başarısızlığının arkasında neler yattığının belirlenmesi gerektiğini iyi anlamak lazım.

Acaba çocukların karnesi nasıl gelecek? İyi gelen karne karşısında nasıl bir tutum sergilemeli? Karne kötü gelirse ne yapmalı?  Bu sorulara cevap.

Karne nedeniyle çocuklara bağırıp çağırmak, kızmak, öfkelenmek, ceza ve maalesef şiddet uygulamak hiçbir anlam ifade etmez.

Burada gerekli olan çözüm üretmektir. Buda çocukla sakin bir şekilde konuşmakla olur.

Karne günü, çocuklarınız için ne kadar önemli ise sizin için de o kadar önemli bir gündür.

Notlar ve sınavlar her zaman gerçeği yansıtmasa da hayatı yönlendiren değerlendirmeler arasında yer alıyor. Karenin nasıl olacağı önceden bilinse de yine de bu heyecanın yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Bu dönemde çocuklarla kurulacak iletişim çok önemli. Kötü karnede abartılı tepki vermemek gerektiği gibi iyi karne de de daha kontrollü davranılması gerekiyor. Çünkü her ikisi de çocuğun başarısı üzerinde büyük rol oynuyor.

Karne günü, çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizin, sevginizin ve özverinizin, sunduğunuz maddi ve manevi imkanların karşılığını verip, mutluluk yada ezikliğini, umut yada umutsuzluğunu, sevinç yada üzüntüsünü, onur yada mahcubiyetini, kendini olumlu yada olumsuz hissettiği, duygusal yönden yoğunluğun yaşandığı bir gündür.

ÇOCUKLARINIZI İYİ DİNLEYİN..

Karne döneminde öfkeyi kontrol edememek ve çocuğu dinlemeyi reddetmek en sık yapılan hatalar arasında yer alıyor. Çocuklar başarısız olmasının birçok nedene bağlayabiliyor. Çocuğunuzla ilgili ne konu olursa olsun öncelikle mutlaka dinleyin.. Sorunun nedenini mutlaka o da biliyordur. Konuşursanız farkındalığının artmasına yardımcı olursunuz. Durum değerlendirmesi yapmak, mevcut sorunları belirlemenizi ve sonraki yıllar için planlama yapabilmenizi sağlıyor.

Sonuç olarak: Çocuğunuzun tüm olumsuz durumlarına karşı, ona daha şefkatli yaklaşınız, duygularını anlamaya çalışınız. Her şeye rağmen onu sevdiğinizi ve ona değer verdiğinizi, olumsuzlukların sevginizden bir şey değiştirmeyeceğini, her şeyin sonu olmadığını, başarısız olduğu derslere çalışılarak başarının bir gün yakalanabileceğini, ona güvendiğinizi, başarılı olduğu derslerde onunla gurur duyduğunuzu, birinci dönemde neleri yapıp, neleri yapamadıklarını düşünerek, daha planlı, daha sistemli çalışıldığında, mutlaka başarının yakalanacağını, başarısızlığın bir kader olmadığını belirten telkinlerde bulunmalıyız.

Son olarak: Çocuğun karnesi her ne durumda olursa olsun çocuk tatil yapacak. Bu zaman zarfında zaten bakanlıkta bir genelge ile açıklamıştı. ‘’Ödev kesinlikle verilmeyecektir’’ Ancak günde bir saat test çözmüş, kitap okumuş o çok ta önemli değil. Önemli olan çocukların keyif alacağı etkinlikleri yaptırmak ve anne baba ile vakit geçirmesini sağlamak gerekir.


ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR

ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR ÇOCUK EĞİTİMİNDE YAPILAN HATA VE İHMALLERİN TELAFİSİ OLMADIĞI GİBİ FATURASI DA ÇOK AĞIR OLUR

RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR

RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR