Karakter boyutu :
Hastayı kar üstünde ambulansa taşıdılar

Hastayı kar üstünde ambulansa taşıdılar

Tarih 29 Ocak 2016, 17:15 Editör reşat tula

Rize’de kar nedeniyle ulaşım sağlanamayan köyde rahatsızlanan kalp yetmezliği ve kemik erimesi bulunan 66 yaşındaki Saime Günaydın, ekiplerin yoğun çalışmasının ardından kar paletli ambulansa ulaştırıldı

-Ekipler, hastaya ulaşmak için yoğun kar örtüsünün yanı sırada köy yolunda bozulmuş olan kamyonetin motorunu önce parfümle ısıtıp çalıştırmak istedi. Oda sonuç vermeyince de kar paletli ambulansın kepçesine bağlanan halat yardımıyla kamyoneti yoldan çekti. Ardından tekrar harekete geçen ekipler, bu sefer de yolu kapatmış olan ağaçlarının içinden geçip hastaya ulaşmaya çalıştılar

Derepazarı ilçesinde kar nedeniyle ulaşım sağlanamayan köyde rahatsızlanan kalp yetmezliği ve kemir erimesi bulunan 66 yaşındaki Saime Günaydın, sağlık ekipleri ve köylüler tarafından kar paletli ambulansla hastaneye ulaştırıldı.

İlçeye bağlı Çukurlu köyünde yaşayan ve kar dolayısıyla yolu kapanan köyde rahatsızlanan 66 yaşındaki Saime Günaydın’ın şikâyetlerinin artması üzerine yakınları, cep telefonu ile ulaştıkları 112 ekiplerinden yardım istedi.

Rize Valiliği Kriz Merkezi yetkilileri, hastaya ulaşmak için sağlık ekipleri ile kar paletli ambulansı görevlendirdi. Köy merkezine kadar Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne ait 4x4 arazi tipi araçla ulaşan ekipler, Günaydın’ın evine ulaşmak için kar paletli ambulans ile harekete geçti.

Ekipler belli bir mesafe ilerledikten sonra yol güzergâhını kapatmış olan bir kamyonet ile karşılaştı. Sahibine ulaşan ekipler, aracın yolda çekilmesi için çalışma başlattı. Soğuktan motoru donan araç çalışmadı. Bunun üzerine köylüler parfüm ve çakmak yardımıyla motoru ısıtıp kamyoneti çalıştırmak istedi. Fakat araç yine de çalışmadı.

Daha fazla zaman kaybetmek istemeyen ekipler, kamyonet ile kar paletli ambulansın kepçesi arasında bir halat bağladı. Halat yardımıyla yolda çekilen kamyonet, ambulansın kepçesi yardımıyla da bir evin bahçesine itildi.

Tekrar harekete geçen ekipler, bu sefer de yoğun kar yağışından dolayı yolu kapatmış olan ağaçlar ile mücadele etmek zorunda kaldı. Kar paletli ambulansın kepçesinin yardımıyla ağaç dallarının bir kısmı kırıldıktan sonra tekrar ilerlemeye çalışan ekipler, Günaydın'ın evine yaklaşık 50 metre mesafeye kadar kar paletli ambulans ulaşabildi.

Sedye yardımıyla evinden alınan Günaydın, köylülerin ve sağlık personellerinin yardımıyla kar üzerinde taşınarak kar paletli ambulansa ulaştırıldı. Ekipler tarafından kar paletli ambulansta ilk müdahalenin ardından, köy merkezinde hazır bekletilen ambulansa ulaştırılan Günaydın, sevk edildiği Rize Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

rizede-karda-mahsur-kalan-yasli-kadin-kurtarildi-(4).jpg

Ekiplere teşekkür eden Saime Günaydın'ın oğlu Yaşar Ali Günaydın, “Annem yıllardır kalp hastası ve kemik erimesi rahatsızlığı bulunuyor. Ağrıları artınca yardım istedik. Ekipler yoğun çabalar sonucunda anneme ulaştı. Allah devletimizden razı olsun” dedi.

rizede-karda-mahsur-kalan-yasli-kadin-kurtarildi-(7).jpg


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI