Karakter boyutu :
İKİZDERE 9.PETRAN KAR ŞENLİĞİNE HAZIR

İKİZDERE 9.PETRAN KAR ŞENLİĞİNE HAZIR

Tarih 04 Şubat 2016, 09:48 Editör reşat tula

7 ŞUBAT GÜNÜ YAPILACAK 9.PETRAN KAR ŞENLİĞİNDE ÜZME TAHTASI YARIŞMALARINA YOĞUN KATILIM BEKLENİYOR.

9.Petran Kar Şenliği 7 Şubat günü yapılacak. Geleneksel duruma getirilen şenlik hakkında açıklamada bulunan İkizdere Kaymakamı H.İbrahim Kazar 9.şenliğimiz hava muhalefeti olmazsa muhteşem olacaktır.’dedi.

2016 yılında 9.Kar Şenliği yapılacağını söyleyen Kaymakam H.İbrahim Kazar’ilçemizde ve dolayısıyla Meşeköyümüzde bir tarih yaşatılıyor. Asırlardır köylülerin yaptığı ata sporu kayak düzenlenen organizasyonlarla geleneksel hale getirildi. Bu hafta sonu 9.kez yapacağımız Meşeköy-Petran kar şenliğinde birçok aktiviteler mevcut. Bilhassa Üzme Tahtası yarışmasında yoğun bir katılım bekliyoruz. Tertip komitemiz şimdiden kaymak için yapılan müracaatları kayıt altına alıyor. Bilindiği gibi eski adı Petran olan Meşeköyümüzde Üzme tahtası adını verdiğimiz kayak aracımız uzun zamandır kullanılıyor. Geçmişten günümüzde bize miras kalan Üzme Tahtamızın 150 yılı aşkın geçmişi var’dedi.

PETRANDA TESİS LAZIM

Köy halkından olan Üzme tahtası kayakçısı Hızır Havuz ‘Bu tahtaların en iyisi Armut Ağacından yapılır. Ayrıca Sarı Çam ve Gürgen dediğimiz Ladin ağacından da yapılır. Boyları 170 cm.cıvarında olur ve önemli olan hafif olmasıdır. İyi bir Üzme Tahtası yani modern adıyla Lazboard kuru tahtadan olmalı ve ağırlığı 3-4 kg. arasında olmalıdır. 8 senedir geleneksel hale getirdiğimiz şenliğimize yabancı kayakçıların her yıl artan ilgisini görüyoruz. Önceki yıllarda Helikopterle kayakçılar kayak yapmak için gelirdi. Petranda kayak yapımını daha da yaygınlaştırmak için tesis istiyoruz.

KÖYDE KONAKLAMA TESİSİ

Telesiyej ve konaklama için tesis lazım. Köy merkezinde bulunan eski İlkokul binamızda restore ve onarım yapılarak konaklama tesisi yapabiliriz. Kayak güzergâhı olan parkurda kaydıkdan sonra dağa çıkabilmek için uzunluğu 1.000 metreye varacak bir telesiyej olmalıdır. Zira telesiyej sayesinde kayakçılar tepelere doğru daha rahat çıkıp kayabilecektir’dedi.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI