Karakter boyutu :
İKİZDERE 9.PETRAN KAR ŞENLİĞİNE HAZIR

İKİZDERE 9.PETRAN KAR ŞENLİĞİNE HAZIR

Tarih 04 Şubat 2016, 09:48 Editör reşat tula

7 ŞUBAT GÜNÜ YAPILACAK 9.PETRAN KAR ŞENLİĞİNDE ÜZME TAHTASI YARIŞMALARINA YOĞUN KATILIM BEKLENİYOR.

9.Petran Kar Şenliği 7 Şubat günü yapılacak. Geleneksel duruma getirilen şenlik hakkında açıklamada bulunan İkizdere Kaymakamı H.İbrahim Kazar 9.şenliğimiz hava muhalefeti olmazsa muhteşem olacaktır.’dedi.

2016 yılında 9.Kar Şenliği yapılacağını söyleyen Kaymakam H.İbrahim Kazar’ilçemizde ve dolayısıyla Meşeköyümüzde bir tarih yaşatılıyor. Asırlardır köylülerin yaptığı ata sporu kayak düzenlenen organizasyonlarla geleneksel hale getirildi. Bu hafta sonu 9.kez yapacağımız Meşeköy-Petran kar şenliğinde birçok aktiviteler mevcut. Bilhassa Üzme Tahtası yarışmasında yoğun bir katılım bekliyoruz. Tertip komitemiz şimdiden kaymak için yapılan müracaatları kayıt altına alıyor. Bilindiği gibi eski adı Petran olan Meşeköyümüzde Üzme tahtası adını verdiğimiz kayak aracımız uzun zamandır kullanılıyor. Geçmişten günümüzde bize miras kalan Üzme Tahtamızın 150 yılı aşkın geçmişi var’dedi.

PETRANDA TESİS LAZIM

Köy halkından olan Üzme tahtası kayakçısı Hızır Havuz ‘Bu tahtaların en iyisi Armut Ağacından yapılır. Ayrıca Sarı Çam ve Gürgen dediğimiz Ladin ağacından da yapılır. Boyları 170 cm.cıvarında olur ve önemli olan hafif olmasıdır. İyi bir Üzme Tahtası yani modern adıyla Lazboard kuru tahtadan olmalı ve ağırlığı 3-4 kg. arasında olmalıdır. 8 senedir geleneksel hale getirdiğimiz şenliğimize yabancı kayakçıların her yıl artan ilgisini görüyoruz. Önceki yıllarda Helikopterle kayakçılar kayak yapmak için gelirdi. Petranda kayak yapımını daha da yaygınlaştırmak için tesis istiyoruz.

KÖYDE KONAKLAMA TESİSİ

Telesiyej ve konaklama için tesis lazım. Köy merkezinde bulunan eski İlkokul binamızda restore ve onarım yapılarak konaklama tesisi yapabiliriz. Kayak güzergâhı olan parkurda kaydıkdan sonra dağa çıkabilmek için uzunluğu 1.000 metreye varacak bir telesiyej olmalıdır. Zira telesiyej sayesinde kayakçılar tepelere doğru daha rahat çıkıp kayabilecektir’dedi.


Rize Haberleri

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması

ÇAYKUR’dan 3. Sürgün ve Kontenjan Uygulaması Açıklaması ÇAYKUR’dan 3. Sürgün alımları ve kontenjan uygulaması hakkında açıklamada bulunuldu.

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, Görevine Başladı Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Rize Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür Vekili Esra Alemdaroğl...

Tüm Fotoğraflar    

  02.10.2020
 

02.10.2020..

İzlenme: 1

   
  01.10.2020
 

01.10.2020..

İzlenme: 4

   
  30.09.2020
 

30.09.2020..

İzlenme: 9

   
  29.09.2020
 

29.09.2020..

İzlenme: 17

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar