Karakter boyutu :
Çay Sektöründe İşbirliği Toplantısı

Çay Sektöründe İşbirliği Toplantısı

Tarih 08 Şubat 2016, 17:50 Editör reşat tula

Dünya Çay sektörünün beşinci büyük üreticisi Türkiye ve Dünya siyah çay sektörünün laboratuvarı konumunda olan Sri Lanka’nın temsilcileri çay sektöründe işbirliği imkânlarını görüşmek için Sri Lanka’nın Ankara Büyük Elçiliği’nde bir araya geldiler.

Sri Lanka Şehircilik ve Su Temini Bakanı Rauff Hakeemi’nin de katıldığı toplantıya Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, Türkiye Diş işleri Bakanlığı Temsilcisi Özlem Harsen, Sri Lanka Ankara Büyük Elçisi P. M. Amza, Sri Lanka Çay Kurulu Temsilcisi Hasitha De Alwis, , Sri Lanka Çay Enstitüsü Başkanı ve Sri Lanka’dan gelen iş adamlarını katıldı.

Görüşmede, Sri Lanka Şehircilik ve Su Temini Bakanı Rauff Hakeemi, Sri Lanka ve Türkiye arasında ekonomik, sosyal, siyasal alanda önemli işbirliği gelişmelerinin olduğunu, Türk Hava Yolları’nın Sri Lanka’ya direk uçuşları başlattığını, Türk inşaat firmalarının Sri Lanka’da yatırımlarda etkin rol aldıklarını söyledi. Hakeemi ayrıca çay üreticisi iki önemli ülkenin işbirliği içinde olmasıyla her iki ülkenin menfaatine olacağını, çay sektörünün uluslararası alanda yeni pazarlar oluşturabileceğini ve en önemlisi “kazan kazan sistemi” için her türlü desteğe hazır olduklarını, Sri Lanka ve Türk çay sektörünün dünya pazarlarında birlikte yer alması için ortak çalışma yapabileceklerini ifade etti.

Sri Lanka’ya çay ile ilgili birçok inceleme ziyaretleri yaptığını ve her seyahatinde çay sektörünün geliştirilmesi ile ilgili faydalı bilgi ve birikimlerle döndüklerini ifade eden Sütlüoğlu, Türk Çayı olarak çay tarlalarının yenilenmesi ve bunun verimli fidanlarla değişimi konularında çalışmalar yaptıklarını, Sri Lanka’daki verimli klonlardan da faydalanmak istediklerini dile getirdi. Sütlüoğlu, diğer içeceklerle daha etkin rekabet için çay üreticisi ülkelerinin işbirliği yapması gerektiğini, bu toplantı sonucunda ülkeler arasında işbirliğini geliştirmek için ilgili bakanlıklarla, teknik bir çalışma başlatacağını ifade etti.

Dünya çay sektöründe kurulan diyaloglar ve iş birliği neticesinde dünyadaki çay tüketiminin arttığını ancak kolalı içeceklere karşı ortak stratejilerin geliştirilmesinin gerekliliğini ifade eden Erdoğan, Türk çay sektöründe ürün çeşitliliği ve kaliteye yönelik çalışmalarda Sri Lanka’nın birikimlerinden yararlandıklarını vurguladı. Erdoğan, Rize Ticaret Borsası’nın gerçekleştirdiği Çay Tadımcısı Projesi’nde 50 çay tadımcısının yetişmesinde Sri Lanka’nın Çay Tadım Uzmanı Bryan Baptist’in önemli katkıları olduğunu ifade etti. Ayrıca Türk Çay sektörünün dünyaya açılması, çay kanunun çıkması, borsa sisteminin kurulması için Sri Lanka başta olmak üzere dünya da çay üreten bütün ülkelerin çalışmaları incelediklerini vurguladı.

Tarafların yaptıkları görüşmelerde Dubai’nin bir kilogram çay dahi üretmeden dünya çay sektörüne yön verdiğini oysa Türkiye’nin hem çay üreten hem de pazarlara yakın olan konumu olduğunu Rize’de kurulacak olan Serbest Bölge aracılığı ile Dünya Çay Ticaret Merkezi olabileceğini belirttiler. Bu konuda Sri Lanka olarak da her türlü iş birliğine hazır olduklarını söylediler. Özellikle çay sektöründe teknik eleman değişimi, plantasyonların yenilenmesi, akademik çalışmalara destek ve birlikte çay sektörüne katkı sağlayacak çalışmaların başlatılması konularında işbirliğinin yapılmasını dile getrdiler.

uo.jpg


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI