Karakter boyutu :
İSTANBUL'DA KÜLTÜR TURU

İSTANBUL'DA KÜLTÜR TURU

Tarih 10 Şubat 2016, 09:47 Editör reşat tula

Rize Valiliği tarafından Rize'de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi kapsamında İstanbul'a gönderilen Merkez Atatürk Ortaokulu ve İstiklal Ortaokulu'ndan öğrenciler İstanbul'da kültür turu yaptılar.

Başarılı öğrenciler, rüya gibi bir tatil yapma olanağı buldu. İstanbul'un kültürel ve tarihi mekânlarını kültür turu adı altında gezen öğrencilerRize'ye geri döndüler. Öğrenciler gezi boyunca güzel vakit geçirip moral depoladılar. Daha önce İstanbul'u görmeyen öğrenciler geziden çok memnun olduklarını söyledi.
İSTANBUL'DA KÜLTÜR TURU
Öğrenciler Miniatürk, Panorama 1453, Sultan Ahmet Meydanı, Ayasofya,  Beyazıt Meydanı, Eminönü, Taksim Meydanı, İTÜ Maslak Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi, Beyoğlu Belediyesi Türabibaba Kütüphanesi ve Bilgi Erişim Merkezi, TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, Osmanlı Arşivleri Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Gülhane Parkı, İstiklal Caddesi ve Galata Kulesini gezdiler.
RENK Projesi kapsamında, Rize'den İstanbul'a giden öğrenciler, gezi dönüşü Vali Ersin Yazıcı'ya teşekkür ziyaretine geldiler.
EĞİTİCİ VE VERİMLİ BİR GEZİ OLDU
Gezinin oldukça eğitici ve verimli geçtiğini söyleyen Atatürk Ortaokulu Müdürü Mehmet Hut, "Bizim de ufkumuzu genişleten, öğrenci psikolojisinin daha yakından gözlemlememizi sağlayan bu gezi için maddi ve manevi katkıları olan Sayın Valimiz Ersin Yazıcı'ya ve Beyoğlu Belediye Başkanımız Ahmet Misbah Demircan'a teşekkürü borç biliyorum" dedi.
Gezinin, Beyoğlu Belediye Başkanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştirildiğini belirten Vali Yazıcı, 20 öğrencinin 7 görevli eşliğinde 'megakent'te çeşitli aktivitelerde bulunduğunu kaydetti.
BİR BAŞARI HEDİYESİ
Kişisel ve eğitimsel başarılar dikkate alınarak, bu tarz ödüllendirmelerin devam edeceğini belirten Vali Ersin Yazıcı, "İstanbul gezimiz öğrencilerimiz için sıradan bir gezi değildir. Bu gezimiz ortaokul son sınıf öğrencilerimiz için vizyon gezisi oldu. Bir başarı hediyesi oldu.  Ülkemizin tarihi ve kültürel açıdan en önemli illeri arasında ilk sıralarda gelen İstanbul'u,  öğrencilerimizin görmesini istedik. Öğrencilerimiz İstanbul'da çok güzel yerleri gezme fırsatı da buldu" dedi.
MİNİK YÜREKLERDEN MEKTUPLAR
Merkez Atatürk ve İstiklal Ortaokulu başarılı öğrencilerini İstanbul'a gönderen Vali Yazıcı, çocuklardan İstanbul gezisi izlenimleri hakkında birer mektup yazarak kendisine iletmelerini istemişti.
Kendilerine destek olmasından dolayı Vali Ersin Yazıcı'ya mektup yazan öğrenciler, Vali Yazıcı'ya teşekkür ettiler.
Başarılarının karşılığında İstanbul gezisiyle ödüllendirilen öğrenciler, 27-28 Nisan'da yapılacak TEOG'da başarılı olarak en iyi liselerde okuma hakkı kazanacaklarının sözünü verdiler.
ÖĞRENCİLERİN MEKTUPLARINDAN BAZI ALINTILAR:
'Küçücük insanların büyük duyguları'
"İstanbul gezisi hem benim için hem arkadaşlarım için çok güzel bir gezi oldu. Benim en çok ilgimi çeken yerlerden bir tanesi Panorama 1453 Fetih Müze'si oldu. İçeriye girdiğim zaman sanki o anı gerçekten yaşıyormuşum gibi oldu. İstanbul gezisinin TEOG Sınavını da olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Çünkü hem sınav stresimi hem de heyecanımı bu güzel gezi ile biraz da olsa üstümden attığımı düşünüyorum. Ve diğer arkadaşlarıma da daha çok çalışmalarını ve çalışıp bu geziyi hak etmelerini söylemeyi asla unutmayacağım."
Salime Nur Korkmaz
"Vali amca bu güzel tarihi yerleri görmemizi sağladığınız için çok teşekkür ederim. İstanbul’da soluduğum her nefesi size borçluyum. Bazı arkadaşlarımız İstanbul’a ilk kez geliyordu. İstanbul’a küçükken geldiğim halde hiç gelmeyenler kadar heyecanlıydım."
Recep Tayyip Hatipoğlu
 "O gün ilk kez uçağa bineceğim için çok heyecanlıydım. Uçağı görünce daha da heyecanlandım ve uçağa bindim. Cam tarafına oturduğum için her tarafı izleme fırsatım oldu. Uçak havalimanına inene kadar gözlerimi camdan ayırmadım."
Fatmanur Kandemir

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI