Karakter boyutu :
MİKROKREDİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

MİKROKREDİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Tarih 26 Şubat 2016, 16:53 Editör reşat tula

Vali Ersin Yazıcı Mikrofinans Kredi Dağıtım Törenine katıldı.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP), kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkân sağlamaya devam ediyor.
İl Genel Meclisi toplantı salonunda düzenlenen kredi dağıtım törenine Vali Ersin Yazıcı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Vekili Salih Kurtuluş, TGMP Rize Bölge Müdürü Emel Kuk, mikro kredi alacak girişimci kadınlar katıldı.
KADINLARIN EKONOMİDEKİ YERİ VE ÖNEMİ
Rize'de Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) kapsamında 10 kadına 15 bin 100 TL kredi verildi.
03.03.2008 tarihinden beri Rize'de çalışmalarına başlayan TGMP Rize Şubesi faaliyetlerine merkez ve ilçelerde hızla ilerleyerek projenin amacını gerçekleştirerek büyümeye devam etmektedir.
Bölgedeki dar gelirli bayanların kendi imkânlarıyla gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlayan mikro kredi projesi 4'ü ilçe olmak üzere 38 mahalle 40 merkez 95 gurup ve 780 aktif üye'ye ulaştı.
Sayısal verilere bakıldığında 2008-2016 yılları arasında İl Özel İdare kaynaklı 635 fon kullanılmış; kullanılan bu fon yapılan tahsilatlar ile birlikte 4.103.086 TL oranında 1490 bayana kredi olarak dağıtılmıştır. Dağıtılan kredilerin tamamının geri dönüşümü sağlandı.
ÜLKE İÇİN KAZANÇ OLACAKTIR
Vali Ersin Yazıcı törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Her yıl İl Özel İdaresi bütçesi hazırlanırken, mutlaka hanım kardeşlerimize destek sağlamak için imkânlarımız ölçüsünde çalışmalar yapıyoruz. Kadınlarımızın sosyal, toplumsal ve ekonomik hayat içerisinde daha iyi bir noktaya ulaştırılması için projeler geliştirilmesinden memnuniyet duyuyorum. Hanım kardeşlerimizin, iş hayatının içerisinde olmasını önemsiyoruz.    Bu imkânlarla sizlerin çok güzel işler başaracağına inanıyorum. Mikrokredi projesi,  kadınlarımızın aile bütçesine ve ekonomiye katkı sağladığı gibi ekonomik olarak da hayata bağlıyor, daha güçlü bireyler haline geliyorlar. Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç olacaktır. Kullanılan kredilerin tamamının geri dönmesi sevindirici.    Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Kredi alacak 10 kardeşimize ve işlerine devam eden diğer kardeşlerimize de canı gönülden başarılar diliyorum" dedi.
Program kredi almaya hak kazanan kadınlara kredilerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI