Karakter boyutu :
KAÇAK ÇAY MİNİMİZE EDİLECEK

KAÇAK ÇAY MİNİMİZE EDİLECEK

Tarih 29 Şubat 2016, 15:55 Editör reşat tula

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Bu bölgenin iklimi de coğrafyası da organik tarıma son derece uygun. Tüm sivil toplum üreticilerinin ve tüketicilerin kanaatleri bu doğrultuda" dedi.

Bakan Çelik, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen ve yaklaşık üç saat süren "Çay Sektörü Değerlendirme Toplantısı"nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bütün çay sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, üretici sorunları, arazi durumu, özel sektörün yaşadıkları, ÇAYKUR bünyesinde olup bitenleri ve yaşadığı sorunları konuştuklarını belirtti.

ÇAYKUR SON DERECE BAŞARILI
Sektör temsilcilerinin karşı karşıya bulunduğu tüm sorunları ayrıntılı bir şekilde, kendilerinin görüşlerini alarak değerlendirdikleri verimli bir toplantı olduğunun altını çizen Çelik, "ÇAYKUR son derece başarılı ve üreticiyle iç içe, üretilen çayın neredeyse yüzde 50'sini alan, son derece güzel diyaloğu olan, üretici dostu bir müessesedir. ÇAYKUR ile ilgili sorun alanları ihdas etmeye çalışılıyor ve böyle bir sorun olmadığını vurgulamamız gerekiyor" diye konuştu.

KAÇAK ÇAY MİNİMİZE EDİLECEK
Bakan Çelik, çayda yaşanan sorunların çözümü için 1984 yılında çıkmış olan bir yasa olduğuna dikkati çekerek, "Bu yasanın üzerinde özellikle kaçak çayı engellemeye dönük, kayıt dışı şekilde ülkeye giren çayla ilgili yapılan çalışmalar var. Bu konuda ne yapılabilir? Aslında son derece verimli ve tecrübelere dayanan bir toplantı yaptık. İnşallah kayıt dışı girişlerin minimize edilmesi için Bakanlık olarak almamız gereken önlemleri arkadaşlarımızla ayrıntılı şekilde paylaştık" ifadesini kullandı.

AMAÇ SEKTÖRÜ VERİMLİ YÖNETMEK
Yasanın yanında yeni teklifler olduğunu dile getiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hangilerinin ana mevzuata, hangilerinin ikinci mevzuata gireceğini tekrar bir toplantıyla teyit edeceğiz. Karadeniz toprağı az olan bir coğrafya. Burada var olan arazilerimiz bölünmüş, parçalanmış. Nasıl birlikte bir yönetim anlayışını sürdürebiliriz? Çünkü yüzde 95'i 10 bin metrekarenin altında. Araziler parçalanmış ve bu şekilde bir verimden bahsetmek çok zor. Gönüllülük esasına göre işçilerimizle üreticilerimizle konuşarak birlikte sektörü nasıl daha verimli bir yönetime dönüştürebiliriz? Değerlendirme yaptık."

VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

Bakan Çelik, bölgede organik tarım ve organik çay konusunda ittifak olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Bu bölgenin iklimi de coğrafyası da organik tarıma son derece uygun. Tüm sivil toplum üreticilerinin ve tüketicilerin kanaatleri bu doğrultuda. O halde organik tarımla kaliteyi yakalamak, kaliteyi istediğimiz noktaya taşımak, daha sonra da pazarda göğsümüzü gere gere yer almak için çalışma gerçekleştirmek hedefindeyiz. Türk çayı dediğimizde, bahçeden bardağa geldiği ana kadar berrak ve net bir şekilde bilindiği, dünya piyasalarında yer alan bir çaya dönüşüm için verimli bir toplantı oldu."

"ORGANİK ÇAY ÜRETİMİ YAGINLAŞTIRILACAK"

Karadeniz bölgesinin toprağı az olan bir coğrafya olduğunu ifade eden Bakan Çelik, "Burada var olan ancak bölünmüş, parçalanmış arazilerde nasıl birlikte bir yönetim anlayışıyla üretimi sürdürebiliriz. Yüzde 95'i 10 bin metre karenin altında, araziler parçalanmış. Bu şekilde bir verimden bahsetmek zor. Bunu nasıl verimli kılabiliriz, gönüllülük esasına dayalı üreticilerimizle görüşerek nasıl verimli bir şekle dönüştürebiliriz anlamında değerlendirmeler oldu. En önemlisi organik çay konusunda ittifak var. Organik çay derken bu bölgenin iklimi de coğrafyası da organik tarıma son derece uygun. O halde organik tarımla kaliteyi yakalamak ve çayın kalitesi istediğimiz noktaya taşımak hedefindeyiz. Bunu yaptıktan sonra çok daha göğsümüzü gere gere varlığımızı pazarlarda sürdüreceğiz."

"BAKANLIK BÜNYESİNDE ÇAY VE FINDIK DAİRESİ KURULACAK"

Bakan Çelik sözlerinin sonunda, "Türk çayı dediğimiz zaman bunun bahçeden geldiği andan bardağa düştüğü ana kadar olan süreçlerin berrak ve net şekilde bilindiği ve gerçekten dünya piyasalarında yer alacak bir çaya dönüşmesi için verimli bir toplantı oldu. Ankara'da bakanlığımız bünyesinde çay ve fındıkla ilgili bir daire başkanlığı oluşturma kararı aldık. Bundan sonra o dairenin işi gücü bu bölgenin üreticileri ve sektör temsilcileri ile iç içe sorunların hızlı bir şekilde çözümünü sağlamak" ifadelerini kullandı.


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI